Dodany: 23.10.2008 15:46|Autor: hologram0

Książka: Kosiarz
Pratchett Terry

Bardzo ludzkie oblicze śmierci

Głównym bohaterem książki jest najbardziej lubiana przez fanów postać Świata Dysku, a mianowicie nie kto inny jak Śmierć.

Zaczyna się bardzo ciekawie. Na jednej ze swoich półek Śmierć znajduje klepsydrę życia, której w żadnym wypadku nie powinno tam być. Znajduje swoją klepsydrę i uświadamia sobie, jak mało czasu mu zostało. Po tak wstrząsającym przeżyciu Śmierć pragnie zakosztować czegoś, co nigdy nie było mu bliskie, czyli, krótko mówiąc, życia ze wszystkimi jego konsekwencjami. Od tej pory staje się panem Bramą i zatrudnia się jako pomoc na farmie. Tyle na temat fabuły. Dodam tylko, że rozegra się batalia o istnienie całego Świata Dysku.

Jeżeli chodzi o zawartość humoru u Pratchetta, tutaj osiąga ona bardzo znaczące rozmiary. Najbardziej cenię Pratchetta za to, że pod płaszczykiem humoru ukrywa on niezaprzeczalne prawdy o naszym życiu, które są nie zawsze wesołe. Pod tym względem jest to jedna z najmądrzejszych książek, ponieważ dotyczy tematu życia doczesnego i jego sensu. Jeżeli myślicie, że znacie prozę Pratchetta, a nie przeczytaliście "Kosiarza", to mylicie się bardzo. Dlatego trzeba go mieć na półce obok reszty.

[Recenzję zamieściłem wcześniej na stronie sklepu internetowego merlin]