Dodany: 19.10.2008 14:23|Autor:

Książka: Wpuść mnie
Lindqvist John Ajvide
Notę wprowadził(a): Ysobeth nha Ana

Legenda wampira i hipnotyzująca, posępna historia odrzucenia, przyjaźni i zemsty. Niezwykłe połączenie literackiego horroru z powieścią psychologiczną.

Oskar mieszka z matką na sztokholmskim przedmieściu. Nieśmiały i zakompleksiony, nie ma przyjaciół. W szkole jest przedmiotem nieustannych drwin i szyderstw, koledzy dręczą go i prześladują.

Do sąsiedniego mieszkania wprowadza się Eli. Jest rówieśniczką Oskara, ale nie chodzi do szkoły. I opuszcza dom tylko po zmroku.

Nagle w okolicy zostaje znalezione ciało nastolatka - bez kropli krwi. Ale Oskara bardziej intryguje fakt, że to zginął jego prześladowca. A przecież jest ich wielu...

"Imponująca powieść, którą z powodzeniem można przyrównać do dzieł największych mistrzów gatunku".
"Dagens Nyheter", jeden z czołowych szwedzkich dzienników

[Amber, 2008]

Użytkownik: aprilka 08.12.2010 18:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Legenda wampira i hipnoty... | Ysobeth nha Ana
Książka Lindqvista jest kolejną książką o wampirach, ale nie należy zaliczać ją do gatunku romans, ale horror. Sięgnęłam po nią, aby następnie obejrzeć ekranizację i jestem zachwycona powieścią. Nie jest banalną historią skopiowaną razy 100, ale pokazuje zupełnie inne spojrzenie na świat wampirów. Wampiry Lindqvista nie są pięknymi, kochliwymi, pewnymi siebie stworzeniami pijącymi krew dla przyjemności, ale istotami zagubionymi, którym ciężko odnaleźć się w obecnych czasach. Jest dużo wzruszających chwil jak np. gdy Oskar tłumaczył Eli co to jest i do czego służy kostka Rubika.
Pomijając bycie wampirem przez Eli, to można powiedzieć, że głównym tematem "Wpuść mnie" jest szukanie akceptacji. Główni bohaterowie są odrzuceni, Oskara odrzucili rówieśnicy za bycie puszystym, Eli nie może żyć normalnie z racji bycia wampirem. Eli pragnie mieć przyjaciela, ale sądzi, że jest to niemożliwe, dlatego już w pierwszej rozmowie z Oskarem wypowiada słowa: "Nie mogę się z tobą zaprzyjaźnić. Musisz to wiedzieć". [John Ajvide Lindqvist "Wpuść mnie", Amber 2008]
Książka jest wielowątkową historią, porusza także inne problemy jak alkoholizm, pedofilię, prostytucję, narkomanię, przemoc i kradzieże i wszystko to zmieściło się na 365 stronach. Bohaterowie drugoplanowi są również interesującymi postaciami z własnymi bagażami doświadczeń, przeciwnościami losu, ale i marzeniami.
Podsumować mogę tylko tak: jeśli chcesz przeczytać książkę o wampirach i nie marnować czasu na byle co, to przeczytaj tą.