Dodany: 11.10.2008 15:10|Autor: hologram0

Coś, co warto znać

Powyższy zbiór opowiadań jest jedną z najsłynniejszych i moim zdaniem najlepszych książek Mrożka. Jeżeli chodzi o opowiadania, to lepszą pozycją jest chyba tylko "Wesele w Atomicach".

Pierwszy raz zetknąłem się z twórczością Mrożka przy okazji czytania "Tanga". Nie ukrywam, że zaintrygowała mnie niezwykła wręcz inteligencja autora, połączona z dużą ilością humoru. Nie ma tutaj dowcipów, przy których pękalibyśmy ze śmiechu (no, może kilka), jest to raczej humor skłaniający do refleksji, rzekłbym - gorzki.

"Słoń" to zbiór około czterdziestu opowiadań, tematyką - jak zwykle u Mrożka - jest codzienność, szarość, ale to wszystko zaprawione jest dozą absurdu. Każde opowiadanie skłania do refleksji, trzeba czytać je uważnie, żeby nie uronić ani jednej myśli. Jeżeli jest jakiś polski współczesny pisarz, który ma coś do powiedzenia, to na pewno jest to Sławomir Mrożek. Kto pozna jego twórczość, nigdy nie pozostanie wobec niej obojętny. Pokocha ją lub wręcz odwrotnie. Ja przeczytałem i pokochałem. Wam także polecam Mróżka, ponieważ jego opowiadania są czymś naprawdę niezwykłym.

[Recenzję zamieściłem wcześniej na stronie sklepu internetowego merlin]