Dodany: 01.10.2008 17:50|Autor: torg

Książka: Swan
Campbell Naomi

Debiutancka powieść supermodelki Naomi Campbell

Zupełnie przypadkowo sięgnąłem po jedyną książkę autorstwa supermodelki Naomi Campbell, zatytułowaną z angielska „Swan”, czyli „Łabędź”. Książkę z biblioteki przyniosła moja 12-letnia córka zafascynowana Michaelem Jacksonem - ponieważ w jednym z klipow wspomagała go jej imienniczka, więc „Swan” wypożyczyła.

Na początku myślałem, że będzie to książka autobiograficzna, stosunkowo niedawno napisana, ale nie: pierwsza niespodzianka to fakt, że książkę wydano prawie 15 lat temu! Drugie zdziwienie wzbudziła we mnie tematyka książki. Jej akcja dzieje się wprawdzie wokół pokazów organizowanych przez znanych projektantów mody w Londynie, Nowym Jorku, Mediolanie czy Paryżu i występujących na nich młodych modelek i modeli, jest to jednak powieść z ambicjami i bardzo wyraźnie zarysowanymi licznymi wątkami osobistymi, a nawet sensacyjno-kryminalnymi.

Powieść „Swan” łatwo się czyta, choć rozwiązanie wielu (chyba nawet zbyt wielu) wątków jest, niestety, mocno rozczarowujące, schematyczne. Chyba to jednak dobrze, że piękna i charyzmatyczna Naomi skupiła się po napisaniu swojej debiutanckiej książki na pokazach mody, a nie na trudzie pisania kolejnych powieści.

PS. Ostatnio przeczytałem, że w trakcie wykonywania prac społecznych wróciła do pisania. Był to jednak wyłącznie chwyt reklamowy supermodelki, a nie poważny powrót do pisania. I niech tak jeszcze przez czas jakiś pozostanie.