Dodany: 08.09.2008 16:42|Autor:

Ktoś powiedział o Normanie Daviesie, że posiada dar, który mają tylko wielcy historycy - umiejętność przemyślenia przeszłości na nowo. Ktoś inny dodał: "Norman Davies ukazuje nam namiętności, poezję, mity i anegdoty równie dobrze jak historyczne fakty".

Prawdziwości obu tych opinii dowodzi najnowsza książka Daviesa. Jeśli ktokolwiek mógł napisać coś nowego o II wojnie światowej - przedstawić nowy sposób patrzenia na nią - to właśnie Norman Davies. Autor bestsellerowego "Powstania '44" i odkrywczej syntezy historii Polski, czyli "Bożego igrzyska", dokonał tego w fascynujący i pouczający sposób.

"Europa walczy 1939-1945" to udana realizacja na pozór niewykonalnego pomysłu: przedstawienia w jednej książce wszystkich aspektów II wojny światowej w Europie. Efektem jest zapierająca dech w piersiach, odkrywcza panorama historii kontynentu z lat 1939-1945. W przeciwieństwie do wielu publikacji na ten temat, Norman Davies nie analizuje jednego wybranego zagadnienia wojny. Nie zajmuje się tylko armiami albo tylko cierpieniem ludności. Przedstawia całościową wizję konfliktu i demaskuje stronniczość jego dotychczasowego postrzegania. Książka Normana Daviesa z całą pewnością zrewolucjonizuje nasze myślenie o II wojnie światowej.

[Znak, 2008]

Użytkownik: kubajojo 24.04.2009 15:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Ktoś powiedział o Normani... | siberianwinter
Europa walczy - nie takie proste zwycięstwo. Jest jedną z najlepszych książek jakich kiedykolwiek czytałem. Norman Davies na prawdę na dar do pisania takich książek. Jest świetnym historykiem. Dobrze się czytało, treść tej książki wciągała tak bardzo, że nie zauważona kiedy przeczytało się tyle stron. Świetna interpretacja II Wojny Światowej.

Nalezą się wielkie brawa Normanowi Daviesowi za tak piękną książkę.
Użytkownik: norge 26.04.2013 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Europa walczy - nie takie... | kubajojo
A mnie się tę książkę czytało ciężko. Miałam wrażenie pewnego w niej chaosu, poplątania, braku przejrzystości. Niektóre zdania i akapity musiałam czytać po kilka razy, aby zrozumieć, o co chodzi. Oczywiście podoba mi się bardzo, że angielski historyk pisze o Polsce, że jako obcokrajowiec ma pewną "świeżość" spojrzenia na nasze sprawy, że jest doskonałym i wnikliwym historykiem. Jednak w miarę jak czytam innych autorów,którzy moim zdaniem potrafią lepiej "opowiadać", moje zastrzeżenia co do stylu Normana Daviesa rosną.

Uważam na przykład, że Antony Beevor jest znacznie pod tym względem sprawniejszy. Postanawiam zapolować na jego Druga wojna światowa (Beevor Antony) choćby po to, aby upewnić się w mojej opinii :)