Dodany: 29.08.2008 18:18|Autor: Aquilla

Czytatnik: Notatki spisane orlim piórem

O odkrywcach według Terry'ego

Wrzucanie wszystkich cytatów z książek Mistrza nie miałoby większego sensu, bo zapełniłabym tym spokojnie 200 kartkowy zeszyt, ale nie mogę się powstrzymać od przytoczenia kilku tekstów z drobnego dziełka - opisu do Mappy Świata Dysku.

Na początek kilka skarg rysownika:

"Pokazałem Terry'emu szkic nr 1. Przyglądał mu się przez dłuższą chwilę, po czym zapytał: "Wiesz, dlaczego w pewnych regionach rzadziej padają deszcze?" Było to coś całkiem nowego dla mnie, który studiowałem Perspektywę, nie Geografię. Wysłuchałem krótkiego wykładu o łańcuchach górskich i dominujących wiatrach niosących chmury deszczowe, co prowadziło do faktu, że Wielki Nef, najsuchsze miejsce na świecie, umieściłem w okolicy, gdzie mogło znaleźć się tylko ogromne bagnisko. "

Biję brawo Pratchettowi - widać że swój świat traktuje serio.

Kilka przemyśleń pisarza o odkryciach geograficznych:

"Odkryć muszą dokonywać profesjonaliści. Te odległe miejsca mogą mieć w sobie mieszkańców, którzy sądzą, że wiedzą, gdzie są. Mylą się. Zwykłe dopłynięcie na drewnianej tratwie dwadzieścia tysięcy lat temu, przejście dnem wyschniętego morza w epoce lodowcowej, czy nawet - w wyjątkowych wypadkach - wyewoluowanie na danym kontynencie trudno zaliczyć do prawdziwych odkryć. To tylko kręcenie się po okolicy. Aby dokonać prawdziwego odkrycia, trzeba być odpowiednio ubranym. "

Patrząc na historię odkryć, zwłaszcza Ameryki, trudno się z tym nie zgodzić.

I jeszcze kilka tekstów o największych "odkrywcach" Świata Dysku, które doprowadziły mnie prawie do łez (ze śmiechu):

"Jego drugim poważnym błędem było założenie, że każdy, kogo spotka, jest w stanie doskonale go zrozumieć, trzeba tylko mówić powoli i bardzo głośno; niezrozumienie uważał zatem za oznakę złośliwości i uporu, które należy karać mocnym szturchnięciem laską sir Rodericka oraz surowym napomnieniem, żeby się skupić, nie garbić i słuchać uważnie."

Dyskowa wersja Wikingów:

" Ich wyprawy mające na celu rabunki, gwałty i podpalenia wzdłuż wietrznego krawędziowego wybrzeża Równin Wirowych regularnie nie przynosiły rezultatów z powodu prób dokonywania napadów po uprzednim umówieniu. Mieszkańcy wielu odległych siół nigdy nie zwrócili im uwagi na istotne braki takiego podejścia. Przyzwyczaili się też, że kiedy wracali do domów z tymczasowych kryjówek w górach, znajdowali pełen wyrzutu liścik "Byliśmy z wizytą dzisiaj, rankiem i po południu, ale nie zastaliśmy was w domu"."

W legendach o Źródle Młodości o tym nie wspominali:

"Powszechnie uważa się, że faktycznie odkrył legendarne Źródło; z całą pewnością pojawił się w Quirmie mocno podniecony, ściskając małą butelkę brązowej cieczy. Wypił ją z dumą w obecności zaproszonych przyjaciół, a ci zgadzają się, że istotnie wyglądał o wiele młodziej tuż przed śmiercią od mieszaniny przynajmniej pięciu śmiertelnych, przenoszonych wodą chorób. "

Mappę Dysku trudno obecnie znaleźć, ale gdyby komuś się udało polecam, choćby tylko dla typowo Terniętego opisu.

Użytkownik: Tenhya 21.03.2011 17:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Wrzucanie wszystkich cyta... | Aquilla
A nie kojarzysz może tego cytatu, w którym Pratchett stwierdza, że bezsensowne jest pytanie tubylców o nazwę miejsca? Było coś tam o wielu górach i rzekach o nazwach w stylu: "Twój palec, idioto!" w różnych narzeczach... :) Chętnie bym przeczytała jeszcze raz tę książkę, ale nie posiadam wszystkich, więc musiałabym wiedzieć którą zdobyć. ;)
Pozdrawiam!
Użytkownik: Sznajper 21.03.2011 17:32 napisał(a):
Odpowiedź na: A nie kojarzysz może tego... | Tenhya
Blask fantastyczny (Pratchett Terry)
Użytkownik: Tenhya 21.03.2011 23:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Blask fantastyczny | Sznajper
Tak sądziłam, że to jakoś na początku cyklu było. Dziękuję! :)