Dodany: 28.08.2008 22:41|Autor: baron

Kultura i sztuka> Film, teatr, telewizja

Co nowego na TVP Kulturze?


Wprawdzie już podobny temat się pojawił na forum, ale dawno zdechł, a zresztą dotyczył raczej tematów literackich, które można w tej stacji upolować. Na TVP Kultura ciągle, choć nieregularnie (co ma swój urok) pojawiają się jakieś sensacyjne programy, których żadną miarą nie można przegapić, a o których ja najczęściej dowiaduję się już za późno. Ale wczoraj np. obejrzałem film o Brianie Eno "Pejzaże wyobraźni" - rzecz bezcenna dla każdego melomana. A także wieczorem dwie symfonie Beethovena (IV i VII) pod batutą Kleibera. Dziś już przegapiłem dokument o F. Fellinim. Jesienią zaś ma być cykl dokumentów o wielkich kompozytorach, od Bacha do Mahlera. Pewnie też nieregularnie, jak kiedyś seria o muzyce XXw, o której opowiadał sam Simon Rattle: udało mi się obejrzeć tylko dwa odcinki. Niedawno przemknęło się ukradkiem kilka wczesnych filmów włoskiego neorealizmu - gdzież indziej takie diamenty można obejrzeć? Itd, itd. Jakie wg Was programy warto zobaczyć na Kulturze w najbliższym czasie lub jakie ostatnio zobaczyliście?
Wyświetleń: 5550
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 11
Użytkownik: biedrzyk 07.11.2008 15:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie już podobny tem... | baron
Ja bym chciał polecić film Ettore Scoli 'Odrażający, brudni, źli' - dziś o 20:00. Rzecz naprawdę warta uwagi i z okresu dla Scoli najbardziej bodaj twórczego..
Użytkownik: lapsus 08.11.2008 08:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie już podobny tem... | baron
Koncerty rockowe w piątkowe wieczory - koło 22.00. Czasem zdarzają się prawdziwe rodzynki. Ostatnio koncert zespołu Steppenwolf. A w listopadzie powtórka najciekawszych przedstawień teatru TV - we wtorek "Damy i huzary" w reżyserii Olgi Lipińskiej. Jest też zapowiedź "kobry" wg. Chandlera - "Kłopoty to moja specjalność" ze świetnym Jerzym Dobrowolskim w roli głównej.
Użytkownik: funky 09.11.2008 10:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie już podobny tem... | baron
Wczoraj rano przy pałaszowaniu kisielku udało mi się trafić na świetny dokument o jazzie, jego korzeniach i największych mistrzach. Chociaż o jazzie wiem niewiele i nie słucham z jakimś wielkim zamiłowaniem, to program bardzo mi się podobał i dowiedziałam się ciekawych rzeczy. Niestety nie pamiętam tytułu dokumentu i nie obejrzałam całego :(.
Użytkownik: JolantaNowaczyk 14.11.2008 23:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie już podobny tem... | baron
Oj, coś tu ucichło widzę...

W poniedziałek (17.11) o godzinie 20.00 kino dość orientalne - z Iranu. W reżyserii Abbasa Kiarostamiego "Smak wiśni" - myślę, że warto obejrzeć.


I tego samego dnia o godzinie 13.00 po raz kolejny adaptacja prozy Bruno Schulza "Sanatorium pod klepsydrą". Polecam! Byłam zaskoczona, kiedy zobaczyłam efekty sfilmowania tak niefilmowej prozy. ; )
Użytkownik: Karmazyn Młody 15.11.2008 17:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, coś tu ucichło widzę.... | JolantaNowaczyk
Tak! Stanowczo polecam film "Smak wiśni".

Kino z Iranu, Afganistanu, Azerbejdżanu i innych, jest kinem specyficznym, pozostawiającym wiele przestrzeni dla widza, dyskutującym z widzem. "Smak wiśni" zaś, jest dla mnie filmem, do którego można wracać nieskończenie. To film o przeciwstawianiu się wewnętrznemu bólowi - pełen pytań i odpowiedzi. Co kto znajdzie w nim dla siebie, zależy tylko od widza.

Muszę się przygotować do nagrania. :-)
Film był wyświetlany jakoś na początku roku na TVP Kultura, z tego co pamiętam.

Główny bohater "Smaku wiśni", pan Badii, którego gra Homayoun Ershadi, zagrał również ojca głównego bohatera w filmie "Chłopiec z latawcem" (akcja osadzona w Afganistanie).

/

Polecam także czyhać na film "Krzyk mrówek" (Francja, Indie, Iran) - był w TVP Kultura wyświetlany już kilka razy.
Być może znów zaczyna się sezon na wschodnie kino. Bo ostatnio nie mogłam złapać żadnych filmów na TVP-K z tamtych rejonów.

Pozdrawiam
Użytkownik: Aquedita 15.11.2008 17:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie już podobny tem... | baron
Ja zawsze ustawiam sobie budzik w niedzielę na godz.10:30, żeby zrobić sobie jakieś śniadanie i o 11 móc oglądać balety lub opery (chyba co drugi tydzień na zmianę).
W zeszłym tygodniu balecik - Romeo i Julia do muzyki Prokofiewa. Naprawdę fajne było!
W tym tygodniu z tego co się orientuję czas na operę, jakaś rosyjska, ale niestety nie pamiętam konkretnie tytułu...
Użytkownik: Aquedita 29.11.2008 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja zawsze ustawiam sobie ... | Aquedita
Jutro o 11 "Cyrulik Sewilski". Spektakl z Teatro Real de Madrid :)
Użytkownik: Heraklit 29.11.2008 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie już podobny tem... | baron
29 listopada o 23.10 koncert Ocara Petersona z XXV Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Montrealu (2004).
Użytkownik: foreignerpoland 09.01.2009 23:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie już podobny tem... | baron
Wprawdzie za bardzo to się nie odnosi do tematu, ale w 2007 roku oglądałem na tej stacji radziecki film z 1979 r. pt. "Stalker" na podstawie powieści Arkadija i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi". Film dobry, ale filozoficzny, przez to ciężki i nudny dla niektórych.
Użytkownik: jarom 16.02.2009 23:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie za bardzo to si... | foreignerpoland
Oglądałeś jedno z arcydzieł światowego kina - film Stalker Andrieja Arseniewicza Tarkowskiego to ścisła klasyka. Powstały w 1979 roku. Po raz pierwszy w kinie połączono materiał monochromatyczny i kolorowy dla celowego zróżnicowania świata "zony" i "zewnetrza".
Gdyby nie powstał "Stalker" nie byłoby i innych filmów zgatunku antyutopijnego science-fiction - jak choćby kultowego Blade Runnera z 1982 (Ridley Scott chetnie przyznawał się do fascynacji Stalkerem)
Użytkownik: jarom 16.02.2009 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Wprawdzie już podobny tem... | baron
W niedzielę 22 lutego Telewizja Polska pokaże swoją "superprodukcję" film Siedem Bram Jerozolimy zrealizowany na motywach jubileuszowego koncertu Krzysztofa Pendereckiego pod tym samym tytułem, który odbył się w teatrze Wielkim w Warszawie w dniu 75tych urodzin Kompozytora.

Film powstał dzięki połączeniu monumentalnej orkiestracji (150 osób orkiestry, i 300 osób chóru) wspólczesnej choreografii i imponujacych animacji przygotowanych przez zespół Tomka Bagińskiego (nominowany do Oskara za "Katedrę, laureat BAFTA za "Sztukę Spadania").

Autorem libretta inscenizacji, scenariusza i reżyserem obu przedsięwzięć jest Jarosław Minkowicz

Scenografię przygotował jeden z najznamienitszych współczesnych scenografów operowych Boris Kudlicka, a zatańczył Kielecki Teatr Tańca z towarzyszeniem solistów Opery Narodowej.

Zobacz zwiastun filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=E1oWAtpGjtk

Film miał swoją premierę na festiwalu MIDEM w Cannes w lutym 2009 roku i odniósł sukces. Zebrał znakomite recenzje, a dwa pokazy specjalne okazały się niewystarczające dla wszystkich zainteresowanych.

Telewizja Polska pokazując "Siedem Bram Jerozolimy" po raz pierwszy w Polsce przeprowadzi emisję multichannel. Synchronicznie TVP2 będzie pokazywała film a TVP Kultura retransmisje koncertu. Widz będzie mógł zatem "zagladać" do kultury zeby zobaczyć materiały źródłowe filmu.

W marcu film zostanie wydany w rozdzielczości HD na BlueRay z oryginalnie zapisanym dźwiękiem 5.1Bolby PL.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: