Dodany: 26.08.2008 15:23|Autor:

Książka: Kolor wiatru
Martini Luciana
Notę wprowadził(a): Atreyu

"...cieszyłbym się, gdyby to przeczytali moi rówieśnicy, którzy widzą" - te słowa pisze dwunastoletni bohater książki "Kolor wiatru", niewidomy chłopiec. Zostaje on wyrwany z ukochanego świata pól, lasów i łąk i wraz z rodzicami przenosi się do miasta, trafiając nagle w całkiem inne, obce mu i dalekie otoczenie. Tutaj styka się z ludzkim złem, bezwględnością, okrucieństwem, ale jednocześnie poznaje prawdziwą przyjaźń. Dzięki niej, po wielu gorzkich przeżyciach i doświadczeniach, Andrea może powiedzieć: "Także i my, niewidomi, przyszliśmy po coś na świat, zawsze jest ktoś, kto nas potrzebuje".

Autorką tej niezwykłej książki jest Luciana Martini, pisarka włoska średniego pokolenia. W Polsce ukazały się dotychczas dwie jej powieści: "Marco na Sycylii" ("Nasza Księgarnia" 1976, 1981), książka nagrodzona włoską nagrodą Premio Laura Orvieto, oraz "Assuntina" ("Nasza Księgarnia" 1983), dzięki której nazwisko autorki znalazło się na Liście Honorowej im. H.Ch. Andresena. "Kolor wiatru" to jedna z najnowszych powieści tej autorki.

[Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", Warszawa 1985]