Dodany: 17.11.2004 15:28|Autor: korgi5s

bez tytułu


Prawdopodobnie bezpośrednią inspiracją do napisania przez Kinga tej powieści był słynny Marsz Śmierci, czyli droga, którą amerykańscy i filipińscy obrońcy półwyspu Bataan (Filipiny) odbyli pieszo na wyspę Luzon do japońskiego obozu jenieckiego podczas II wojny światowej (1942). Był to typowy marsz na wyczerpanie. Jeńcy, którzy nie mieli siły iść dalej, byli zabijani, olbrzymia część żołnierzy, którzy skapitulowali, zginęła po drodze.

Książka podobała mi się bardzo, polecam!


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 16047
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: kggucwa 13.04.2011 04:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Prawdopodobnie bezpośredn... | korgi5s
Ameryka, Azja... W Europie, na terenach Polski, działy się podobne sceny i stawka była taka sama. Podczas ewakuacji obozów koncentracyjnych wielu więźniów nie doszło, zostało na zawsze przy drodze. Książka może jest dreszczowcem, może została osadzona w przyszłości, ale ma mocne korzenie historyczne. I jeżeli nawet autor, przed napisaniem książki, o tych wszystkich wydarzeniach nie słyszał, to niektórzy czytelnicy je znają.
Użytkownik: kaszlak 07.05.2011 12:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Ameryka, Azja... W Europi... | kggucwa
Ciekawa interpretacja. Zwłaszcza, że pod koniec książki któryś z uczestników wypowiada trafną myśl, że największą wygraną w tym marszu jest życie.
Użytkownik: Pingwinek 05.06.2020 09:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa interpretacja. Zw... | kaszlak
Książka pochodzi z 1979 roku, więc całkiem możliwe, że zarówno korzystała z przeszłości, jak i sięgała w przyszłość. Mnie chyba najbardziej przekonuje wielki marsz jako metafora życia.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: