Dodany: 22.08.2008 17:40|Autor: emka1991

Książka: Spalona żywcem
Souad, Cuny Marie-Thérèse

Złamane tabu

Relacja Souad to wstrząsająca opowieść o tym, co tak naprawdę dzieje się za murami niejednego palestyńskiego domu. Jest to nie tylko historia autorki, ale wszystkich kobiet żyjących w świecie prawa mężczyzn, a raczej w świecie bezprawia, w którym płeć piękna znaczy mniej niż zwierzęta.

W ojczyźnie Souad, a także w wielu innych krajach kobieta jest jedynie niewolnicą, tanią siłą roboczą. Usługuje swojemu "panu" bez słowa protestu. Dzieje się tak dlatego, że te żyjące w wiecznym strachu służące nie zdają sobie sprawę, że można żyć inaczej - to jest ich codzienność, to jest dla nich normalne. Nie mogą porozmawiać z obcym mężczyzną, nie mogą na niego spojrzeć. Ba! Nie mogą przebywać w towarzystwie mężczyzn, ponieważ okrzyknięte zostaną chamutra (dziwką) i padnie ostateczny wyrok - zbrodnia honorowa; karę za nią Souad przeżyła cudem.

"Spalona żywcem" to książka trudna do streszczenia. Jest tam ogrom informacji na temat muzułmańskiej kultury, znaczenia mężczyzn i nikłego znaczenia kobiet. Niestety, nie mogę tu podać wszystkich obyczajów tej przedziwnej społeczności i zachęcam do lektury (by docenić nasze warunki), bo dla nas, Europejczyków, jest to zupełnie inny świat.

Użytkownik: 82zabcia 21.04.2011 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Relacja Souad to wstrząsa... | emka1991
Masz rację. Ja przeczytałam tę książkę w dwa tysiące ósmym roku i do dzisiaj nie mogę uwierzyć w jej treść. Ale dla Europejczyków jest to nie do pomyślenia, tak jak dla Palestyńczyków emancypacja kobiet i aranżowane małżeństwa.