Dodany: 22.08.2008 09:29|Autor: Annvina

Książka: W poszukiwaniu szczęścia
Albisetti Valerio

1 osoba poleca ten tekst.

cytat z książki


Zrozumienie siebie prowadzi do prawdziwej istoty człowieczeństwa, gdzie bezwartościowe i obojętne okazują się takie zewnętrzne cele, jak pieniądze, seks, sukces, władza, chyba że traktuje się je jak szyfr, którego odczytanie prowadzi do poznania siebie[1].

Poznając siebie, pragnąc zrozumieć ludzki los i nadać sens istnieniu i rzeczom, można pokonać samotność. (...) Jeśli samotność jest dla kogoś cierpieniem, to dlatego, że nie zna on samego siebie, że nie zrozumiał struktury życia, nie akceptuje do końca naszej ludzkiej kondycji. (...) Wielu ludzi pragnie mieć przyjaciela, by ich zrozumiał, podczas gdy sami nie są w stanie zrozumieć siebie[2].

Poznanie siebie jest równoznaczne z poznaniem świata. (...) Rzeczywistość jest nieskończenie nasycona i rozległa, a co za tym idzie, interpretacja siebie i świata nie ma końca[3].

Żyć to stawić czoło tajemnicy istnienia, mimo świadomości, iż nie wyczerpie jej nigdy jedna ostateczna odpowiedź[4].

Jesteśmy. Istniejemy. I z samego tego faktu istnienia powinna wypływać świadomość zadania – bez względu na charakter tego zadania – jakie każdy z nas posiada. (...) Trzeba nadać sens samym sobie i rzeczom, które nas otaczają. To jest prawdziwe zadanie każdego z nas. (...) Każdy człowiek bez wyjątku będzie się musiał przed sobą rozliczyć, kiedy zostanie sam i będzie musiał udzielić sobie odpowiedzi, bo ludzka istota ze swej natury nie może żyć nie nadając sensu. To jest przekleństwo albo szczęście człowieka. (...) Chcąc nie chcąc człowiek jest zmuszony do nadawania sensu, jeśli pragnie odnaleźć spokój i równowagę. W przeciwnym razie chroniczna nerwica będzie mu towarzyszyć aż do śmierci[5].

Człowiek może żyć jako żywy lub jako martwy. Żyć jak człowiek martwy, to nie decydować, nie dokonywać wyboru, nie chcieć wiedzieć, nie chcieć poznać. Jednym słowem nie nadawać sensu sobie samemu, a zarazem rzeczom. (...) Możemy przeżywać życie albo pozwolić, by ono przeżywało nas[6].



---
[1] Valerio Albisetti, "W poszukiwaniu szczęścia", tłum. Marta Wojewoda, wyd. WAM, Kraków 2002, s. 7.
[2] Tamże, s. 8.
[3] Tamże, s. 9.
[4] Tamże, s. 10.
[5] Tamże, s. 14-15.
[6] Tamże, s. 20.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6024
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Speculum 27.08.2008 11:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Zrozumienie siebie prowad... | Annvina
To jest ten pan, który napisał "Dobrodziejstwo samotności"! Chwała mu za tę książkę :D.
To ciekawe, jak na niewielu stronach Albisetti zawiera całkiem niegłupie stwierdzenia, nie opatrując ich przy tym nakazem "musisz". Zwróćmy uwagę na cytat piąty. Mimo bezwzględnych sformułowań, człowiek wciąż według autora ma wybór :>. Jak w piosence Becka "Sunday Sun", choć to skojarzenie trochę dalekie...
Użytkownik: Annvina 27.08.2008 15:43 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest ten pan, który na... | Speculum
W takim razie muszę sięgnąć po Dobrodziejstwo samotności.
Użytkownik: krzyniu 08.10.2008 10:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zrozumienie siebie prowad... | Annvina
Zdaje się, że chcąc-nie-chcąc muszę tą książeczkę przeczytać :)

Polecam Ci w takim razie jeszcze taką pozycję: Sztuka szczęścia: Poradnik życia (Bstan-'dzin-rgya-mtsho (Gjatso Tenzin XIV Dalajlama; Gjaco Tenzin XIV Dalai Lama), Cutler Howard C.)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: