Dodany: 21.08.2008 17:53|Autor: grojec

Piastowie Śląscy

Ilu z nas wie, że ostatni piastowski książę śląski - Jerzy Wilhelm - zmarł dopiero w II połowie XVII wieku, a dokładnie 21 listopada 1675 roku? Gdyby nie fakt, iż w momencie śmierci liczył sobie zaledwie 15 lat, to dynastia Piastów Śląskich przetrwałaby zapewne o wiele dłużej.

Mnie w tej ciekawie i barwnie napisanej książce ciekawiły szczególnie związki Piastów Śląskich z ojczyzną ich protoplasty Władysława II Wygnańca - Polską. Było z tym bardzo różnie i to nie tylko z winy śląskich Piastowiczów. Byli wśród nich tacy, którym zdecydowanie bliższe były wzory niemieckie czy czeskie, i ci, niestety, przeważali, a z upływem czasu stali się poważną większością. Ale byli i tacy, którzy pamiętali o swoim pochodzeniu, pragnęli budować bezpieczeństwo w oparciu o Koronę Polską, ba - mieli nawet ambicje zostania królami polskimi. Henryk Brodaty czy Henryk IV Probus są tego najlepszym dowodem. Starania ich w tym względzie są bardzo obszernie opisane w książce Zygmunta Borasa.

Jestem ponadto pewien, że książka przypadnie do gustu szczególnie tym miłośnikom historii, którzy mieszkają na Dolnym czy Górnym Śląsku. Oni też najlepiej będą potrafili ocenić trafność przedstawionych w tej książce faktów. A ponieważ opowiedziane w niej historie mają nieraz nader zaskakujący przebieg, tym bardziej zasługują na poznanie. Ponadto książka, opisując historię piastowskich książąt śląskich w chronologicznym ciągu, daje możliwość uchwycenia dziejów Śląska i dokładnego zrozumienia, co było przyczyną jego oderwania od Polski na wiele wieków.

"Książęta Piastowscy Śląska" to podróż od Ziemi Cieszyńskiej po Ziemię Lubuską, to podróż od XII po XVII wiek.

Użytkownik: Meszuge 23.08.2008 19:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Ilu z nas wie, że ostatni... | grojec
Nie znam tej książki, nigdy jej nie czytałem. Połączenie tematyki i daty wydania tej pozycji świadczą o tym, że prawdy historycznej może być w niej co najwyżej tyle, co w książce produkcji radzieckiej (ZSRR) na temat Katynia, wydanej w 1975 roku.