Dodany: 18.08.2008 11:29|Autor:

W Egipcie faraonów kobieta była uważana za równą mężczyźnie w każdej dziedzinie - czy to materialnej, czy duchowej. Christian Jacq zaprasza nas na spotkanie z Egipcjankami wszystkich stanów. Poznamy królowe-faraonów, Wielkie Małżonki Królewskie, panie domu, matki, żony i kochanki, kobiety pracujące, kapłanki i czarownice. Ujrzymy boginię-królową Izydę, kobietę-faraona Hatszepsut, piękną Nefertiti i przebiegłą Kleopatrę, a także kobietę-wezyra, kobiety-skrybów, Boskie Adoratorki i świątynne muzykantki. Egipcjanka mogła poślubić mężczyznę, którego sama wybrała, mogła się rozwieść, mając zapewnione alimenty, mogła bez przeszkód dziedziczyć lub przekazywać spadek; na jej barkach spoczywało szczęście rodziny. Mogła kierować przedsiębiorstwem lub majątkiem ziemskim, mogła też poświęcić się służbie bogom. W porównaniu z innymi kulturami świata starożytnego pozycja, jaką egipskiej kobiecie dawała cywilizacja faraonów, była wyjątkowa.

Christian Jacq, ur. 1947, jest jednym z najpopularniejszych pisarzy francuskich. Jego powieści historyczne o starożytnym Egipcie ukazały się w milionowych nakładach w blisko trzydziestu krajach. Czytelnikom Świata Książki znana jest m.in. trylogia "Egipski sędzia" ("Zamordowana piramida", "Prawo pustyni" i "Sprawiedliwość wezyra"), cykl o Ramzesie Wielkim oraz powieści "Czarny faraon", "Na tropie Tutenchamona", "Ostatnia świątynia" i "Królowa Słońce".

[Świat Książki, 2008]