Dodany: 16.08.2008 15:34|Autor: jbo89

Walka o wolność

Sudan, Afryka, czasy obecne. Przestrzeń zbyt odległa dla mieszkańców cywilizowanego świata. Właśnie tam, mimo rozwoju nowoczesnych technologii i poprawy jakości życia, w XXI wieku nadal istnieje niewolnictwo. Mende Nazer opisuje tragiczną sytuację czarnych mieszkańców Afryki bezwzględnie wykorzystywanych przez arabskich handlarzy żywym towarem. "Niewolnica" to opowieść o dziewczynce pozbawionej dzieciństwa, która z chwilą porwania traci wszystko, co tak bardzo kocha - swoją rodzinę, a przede wszystkim wolność. Wywieziona w odległy zakątek Sudanu, zostaje niewolnicą w domu bogatej arabskiej rodziny. Bita, poniżana, pozbawiona godności, narażona na niebezpieczeństwa, uwięziona - marzy, że jeszcze kiedyś zobaczy swoich najbliższych. Ta myśl utrzymuje ją przy życiu.

Mende Nazer wręcz z fotograficzną dokładnością opisuje szczegóły swojego dzieciństwa spędzonego w górach Nabu, moment porwania przez arabskich handlarzy ludźmi oraz realia życia jako niewolnica. Wstrząsające informacje sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury.

Pewnego dnia życie Mende, która jest już dorosłą kobietą, odmienia się. Ale czy na pewno na lepsze? Jak to możliwe, że jej historia w końcu ujrzała światło dzienne? Kto pomógł jej wyrwać się z niewoli? Jak wyglądały pierwsze chwile na wolności?

Wciągająca, ciekawie napisana, wstrząsająca historia Mende może być również zachętą dla społeczeństwa, aby zainteresowało się kwestią niewolnictwa w krajach arabskich.

Książkę polecam zarówno miłośnikom "Kwiatu pustyni", jak i wszystkim, którzy choć trochę chcą poznać realia ciężkiego życia mieszkańców Afryki.