Dodany: 05.08.2008 22:33|Autor: jbo89

Książka: Zahir
Coelho Paulo

Definiowanie wolności

Może trudno w to uwierzyć, ale "Zahir" to pierwsza książka Paulo Coelho, po którą sięgnęłam. Do tej pory twórczość tego pisarza traktowałam dosyć sceptycznie. Ogromna popularność, w moim odczuciu, może zabić prawdziwą duszę książki i sprawić, że magia przesłania po prostu się ulotni...

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, o czym jest ta książka? Czy można jednoznacznie określić ją jako książkę o miłości? "Zahir" porusza wiele aspektów naszej egzystencji. Jednakże wszystkie sprowadzają się do pojęcia wolności. Czymże jest wolność? Wędrując po kartach powieści, powoli uświadamiałam sobie, jak bardzo zniewoleni jesteśmy, nie zdając sobie z tego sprawy. Tak wielką wagę przywiązujemy do spraw materialnych, zaniedbując naszą duchowość. Uczucia wygasają. Aby ratować miłość, czasem trzeba podjąć nawet najbardziej radykalne decyzje.

Właśnie takie myśli towarzyszą głównemu bohaterowi książki. Jego żona znika bez śladu. Dlaczego tak się stało? Przecież oboje byli szczęśliwi? Czy mężczyzna odnajdzie ukochaną? Jednak zanim wyruszy na poszukiwania, będzie musiał odbyć podróż w głąb samego siebie. Czy odnajdzie prawdziwe szczęście u boku żony? Czy odnajdzie na nowo miłość swojego życia?

Paulo Coelho próbuje nakłonić czytelników do reflekcji nad ich własną egzystencją. Lektura tej książki wyzwala pytania o sens życia i miłości. Po jej przeczytaniu inaczej zaczniesz postrzegać swoje życie. Z pewnością nie raz zadasz sobie pytanie: czy jestem szczęśliwy i czym tak naprawdę jest wolność.