Dodany: 31.07.2008 23:55|Autor:

Książka: Strefa cyrkowa
Topol Jáchym
Notę wprowadził(a): Astral

Dawna siedziba szlachecka na zachód od Pragi czeskiej, pierwowzór tytułowego zamku z powieści Franza Kafki, staje się sceną niezwykłych wydarzeń, których ramy czasowe zakreślają koniec drugiej wojny światowej i praska wiosna. Sierociniec prowadzony przez siostry zakonne zostaje przejęty przez milicję, a dzieci mają odebrać szczególną edukację: nowi gospodarze palą dawne książki, interpretują przeszłość na własny sposób. Nastoletni Rosjanin Ilja, którego najprawdopodobniej porzucili rodzice, staje się na skutek takiego wychowania sabotażystą. Do sierocińca docierają pogłoski o inwazji państw Układu Warszawskiego, wybucha panika i chaos. Kiedy wśród załogi jednego z wkraczających radzieckich czołgów Ilja dostrzega swojego ojca, postanawia zaciągnąć się jako tłumacz i przewodnik.

Powieść Topola to wycieczka w głąb europejskiej przeszłości. Ironia autora i satyryczny ton powieści ani trochę nie umniejszają wnikliwości analizy. Perspektywę Ilji porównuje się do oglądu Oskara z "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa.

"Topol pisze szczerze, namiętnie; i to mi się podoba".
Cees Nooteboom

"Ta eskapada przez podziemne bunkry i jaskinie europejskiej świadomości jest prawdziwym wyzwaniem. Odważna i bezlitosna książka".
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"

Ten, kto wątpił jeszcze po »Nocnej pracy«, teraz bez trudu wskaże najważniejszego żyjącego czeskiego pisarza".
"Frankfurter Rundschau"

[W.A.B., 2008]