Dodany: 24.07.2008 07:45|Autor:

Walcząca Warszawa, w wyniku decyzji Himmlera o wymazaniu miasta z mapy świata, doświadcza niewyobrażalnych okrucieństw i zniszczenia. Karny batalion Wehrmachtu zostaje przerzucony z frontu wschodniego do okupowanej stolicy Polski, w której szaleje demoniczny Oskar Dirlewanger, Oberführer SS, znany ze swego sadyzmu i bezwzględności. Naziści, zdając sobie sprawę, że wojna jest już przegrana, nie mają nic do stracenia i pogrążają się w szaleństwie zabijania.

Autor, z pochodzenia Duńczyk, który znalazł się w wyniku splotu przypadków życiowych w szeregach Wehrmachtu, jest wnikliwym obserwatorem działań bojowych i życia na froncie. Był osiem razy ranny i zakończył wojnę w stopniu porucznika. Sven Hassel napisał czternaście powieści, które zostały przetłumaczone na piętnaście języków i wydane w nakładzie przeszło pięćdziesięciu milionów egzemplarzy.

Fragment książki: "Całej machinie wojennej Niemiec generał Bór-Komorowski mógł przeciwstawić przeraźliwie mało. Jego jedyną nadzieją była determinacja i odwaga żołnierzy. Wierni powstańcy musieli walczyć do końca, który nieuchronnie się zbliżał. Jeśli chodzi o broń, była ona głównie zdobyczna lub pochodziła z podziemnych warsztatów.

Warszawa płonęła, a my czekaliśmy na wroga. Stary schował fajkę do kieszeni i zaczął żuć kawałek tytoniu. Mały stał na piętach i nerwowo zaciskał pięści, gorączkowo starając się zapanować nad nerwami. Jego widok uświadomił mi, że mnie też się robi słabo ze strachu.

Powstańcy zmuszali nas, abyśmy ciężko pracowali na nasz żołd."

[Erica, 2008]