Dodany: 16.07.2008 09:25|Autor:

Książka: Koło fortuny
Korkozowicz Kazimierz
Notę wprowadził(a): krzyniu

Po "Pierścieniu wezyra" i "Wilczych tropach" oddajemy do rąk Czytelnika kolejną część cyklu powieści historycznych z czasów Jana III Sobieskiego, która jednak stanowi odrębną całość. Losy postaci fabularnych są tu - jak i poprzednio - nierozerwalnie splecione z losami owego jedynego w naszych dziejach króla, który wybrany niejako wbrew naciskom mocarstw europejskich prosto z pola elekcyjnego musiał ruszać na pole bitwy, odkładając koronację niemal o dwa lata, by na czele szczupłych sił zmagać się z potężną, dziesięciokrotnie większą armią turecko-tatarską.

Tymczasem wrogi wywiad działa nadal, docierając bezpośrednio w pobliże króla, a także usiłując za pomocą przemyślnej intrygi pozbawić Rzeczpospolitą dwóch najważniejszych arsenałów armatnich. Do tego dołącza się osobista tragedia jednej z postaci: ukochany człowiek zostaje schwytany w niewolę, a niebotyczny okup przekracza możliwości nawet królewskiej szkatuły.

Czy uda się na czas odnaleźć legendarny skarb dzikiego watażki? Jaki koniec spotka zarówno tureckiego szpiega, jak i jego ofiary? Kim jest tajemniczy mistrz Efraim? Oto niektóre tylko zagadki tej opowieści.

[Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1980]