Dodany: 05.07.2008 00:04|Autor:

Książka: Kambodżańska odyseja: Dokument
Haing Ngor
Notę wprowadził(a): illerup

Dokument: "Kambodżańska odyseja". Autobiografia człowieka, który przeszedł piekło wysiedlenia, tułaczki, degradacji, niewolniczej pracy.

Haing Ngor (ur. w 1947) w Kambodży był wziętym młodym chirurgiem. W Ameryce aktor, zdobywca najwyższej nagrody filmowej "Oscara" za rolę Ditha Prana w "The Killig Fields" - między tymi dwoma szczytami życiowej kariery spędził cztery lata w Kambodży Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Przeszedł przez więzienia i tortury. Widział gehennę i śmierć niemal całej swojej rodziny. "Na 41 osób z mojej najbliższej rodziny przeżyło tylko dziewięcioro; procent śmiertelności wynosił 78, szansa na przeżycie - 22".

"Kambodżańska odyseja" to coś więcej niż tylko opowieść o mrożących krew w żyłach doświadczeniach jednego człowieka. To świadectwo ludobójstwa i oskarżenie przed międzynarodowym trybunałem opinii publicznej. "Zgładzili połowę mojego narodu. Nie ma na świecie drugiego takiego kraju jak dzisiejsza Kambodża, której większość mieszkańców to wdowy, sieroty, kaleki i szaleńcy".

[Pomost, 1989]