Dodany: 02.07.2008 13:15|Autor:

Książka: Dajan
Eliade Mircea
Notę wprowadził(a): Legion

Bukareszt, rok 1938. Wskutek tajemniczego incydentu siedemdziesięcioletni profesor Dominik Matei staje się… młodzieńcem, zachowując mądrość życiową starca. Zwraca uwagę nazistów, którzy chcą go wykorzystać do eksperymentów medycznych. Uciekając przed wrogiem, Matei dociera do Szwajcarii, na Maltę i do Indii.

Powieść Eliadego, nasyconą erotyczną wyobraźnią autora, pełną napięcia i surrealizmu, przeniósł na ekran Francis Ford Coppola. W roli Dominika znany z filmu "Pulp Fiction" Tim Roth. Polska premiera filmu "Młodość stulatka" w lipcu tego roku.

"Cudowne połączenie realizmu, surrealizmu i świata wyobraźni; powieści Eliadego udowadniają, że sfera mitów i zjawisk nadprzyrodzonych pomaga zrozumieć sens naszej codzienności. Naprawdę warto przeczytać".
"The Liberal Journal"

"Książka Eliadego urzekła mnie nie tylko dlatego, że jej bohater staje się ponownie młody i odnajduje utraconą miłość – ale także dlatego, że to filozoficzna i mądra historia o świadomości, egzystencji. Nie chciałem robić filmu, który jest tylko zajmujący, chciałem zawrzeć w nim głębszą treść".
Francis Ford Coppola

[Wydawnictwo W.A.B, 2008]