Dodany: 16.06.2008 20:22|Autor: falkor

Bajki niekoniecznie dla dzieci

Pisząc recenzję „Wielkiej księgi bajek greckich”, trudno nie zacząć od wyjaśnienia pojęcia "bajka". Tym bardziej, że dziś rozumiane jest ono niezupełnie jednoznacznie i zawiera w sobie dwa elementy - barwność narracji oraz nieprawdę, naiwność. Tymczasem bajki greckie prezentowane przez Wydawnictwo WAM nie mają ani jednego, ani drugiego. Bowiem tak naprawdę są to krótkie opowiastki ilustrujące określoną prawdę życiową i tylko te znajdzie czytelnik w komentowanym zbiorze. Proste, bez zbędnych opisów i wstawek krasomówczych, aż chciałoby się powiedzieć, że streszczenia. Jeżeli więc ktoś szuka lektury do poduszki lub dla dziecka, to musi szukać dalej. Natomiast jeżeli komuś zależy na bardzo obszernym, żeby nie powiedzieć kompletnym, zbiorze opowiadań z morałem autorstwa Ezopa, to dobrze trafił.

Wartości antologii przydaje fakt, że ma ona cechy opracowania naukowego. Pomijając dwa indeksy - źródeł antycznych i tytułów oraz przypisy wyjaśniające realia danej historyjki, nie sposób pominąć układu opowiadań oraz ich numeracji będącej odniesieniem do różnych wydań współczesnych. Również wstęp do prezentowanego zbioru sprawia wrażenie przemyślanego i rzetelnie napisanego.

Reasumując, "Wielka księga bajek greckich" nie spodoba się tym, którzy szukają samej rozrywki, będzie jednak nieocenionym źródłem wiedzy o Ezopie i jego bajkach, a także niewyczerpanym zbiorem mądrości życiowych.