Dodany: 16.06.2008 17:33|Autor: Kalakirya

Muzyczna rozmowa Schmitta z Mozartem

Nowa książka Schmitta „Moje życie z Mozartem” to rozważania na temat sensu życia oraz przemyślenia dotyczące potęgi muzyki i jej roli w naszym życiu. To także refleksje ukazujące talent i geniusz Mozarta i tworzonej przez niego muzyki. Po raz kolejny w książce Schmitta pojawia się motyw samobójstwa – pierwszy raz czytelnik mógł się z tym spotkać w powieści „Kiedy byłem dziełem sztuki”. To właśnie muzyka Mozarta uchroniła bohatera, którym jest sam autor, przed samobójstwem, by potem przez lata towarzyszyć mu na życiowej drodze.

Listy pisane przez Schmitta stanowiły odpowiedź na muzyczne wiadomości przesyłane mu przez jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii. Fragmenty utworów na dołączonej do książki płycie pozwalają zrozumieć zachwyt, jaki w Schmitcie budziła muzyka genialnego kompozytora - Mozarta. Piękne arie i kwartety smyczkowe są tym, co dodaje uroku i tak interesującym listom pisarza.

Dzięki Schmittowi możemy też dowiedzieć się czegoś o życiu kompozytora – bo i takie detale wkradają się między wiersze tej jakże interesującej rozmowy toczącej się między żywym i zmarłym twórcą. „Moje życie z Mozartem” ukazuje nam również wielką pasję i zainteresowanie jakim pisarz darzył muzykę Mozarta. Schmitt zastanawia się nad tym, gdzie jest Bóg i dlaczego pozwala tak szybko odejść prawdziwemu talentowi i geniuszowi, gdy jeszcze tyle jest do zrobienia. Jednak pisarz wie, że śmierć to naturalna kolej rzeczy, a każdy ma tyle czasu, ile jest mu dane – nie więcej. W końcu i Schmitt docenia życie, z którego kiedyś chciał zrezygnować.

„Moje życie z Mozartem” to książka dla każdego. Bez podziałów, bez względu na to, jakiej muzyki słuchamy. Listy Schmitta to przede wszystkim poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania - listy, które warto sobie wziąć do serca.