Dodany: 07.06.2008 15:12|Autor: Nieprzenikniona

Książka: Kubuś Puchatek
Milne Alan Alexander (Milne A. A.)

Moja opinia

Kubuś Puchatek to z pewnością najmilsza postać literacka. Jest przyjacielski, troskliwy, a przede wszystkim - nieszkodliwy. Może i nie jest zbyt bystry, ale nadrabia uroczym uspodobieniem.

Książka opowiada o jego przygodach, a zaczyna się słowami: "Przedstawiam wam Misia Puchatka, który właśnie w tej chwili schodzi po schodach. Tuk-tuk, tuk-tuk, zsuwa się Puchatek na grzbiecie, do góry nogami, w tyle za Krzysiem, który go ciągnie za przednią łapkę"*.

Uważam, że każdy młody człowiek powinien sięgnąć po tę przesympatyczną opowieść o Puchatku, gdyż książka uczy najważniejszego: pomagania sobie wzajemnie. Nikt, kto przeczyta tę książkę nie będzie rozczarowany. Jest napisana w sposób zrozumiały, prosty, nieskomplikowany, zabawny i z fantazją. Przygody bohaterów bawią i wzruszają.

Mile wspominam Tygryska. To typowy urwisek, lecz z wielkim sercem. Jest roztrzepany i często działa szybko, zanim pomyśli. To jego główna cecha. Krzyś jest najbliższym przyjacielem Kubusia. Nieco starszy od niego, wesoły, zabawny chłopczyk, równie niewinny i słodki jak Miś. Jest również Prosiaczek. Malutki, różowy, nie rzuca się w oczy, rzadko się odzywa, niepozorny i skromny z natury. Towarzysz Puchatka. Kłapouchy, który jest osłem, to jedyny ponury bohater powieści. Spokojny, ceni sobie ciszę, nieporadny, poczciwy, zawsze zamyślony. A wracając do Kubusia Puchatka, muszę wspomnieć, iż uwielbia miodek. Nazywa to "małym conieco". Życia nie wyobraża sobie bez tego przysmaku. Kolejny bohater to Królik. Nieco przemądrzały, ma swój ogródek, który pielęgnuje. Niezbyt często występuje w książce. Pozostali bohaterowie pojawiają się w powieści "na chwilę", jako epizody, lecz są ważni dla całości, dopełniają ją, więc nie zapominajcie o nich.

Książka jest podzielona na 10 rozdziałów. Dla jednych mało, dla drugich w sam raz. Dla tych, którzy nie mają dość przygód Kubusia Puchatka, Krzysia, Prosiaczka i innych, mam dobrą wiadomość - można ich oglądać w telewizji, ponieważ, jak każdy wie, istnieją bajki o nich.

Polecam książkę każdej osobie, bez wyjątku.

* Alan Alexander Milne, "Kubuś Puchatek", tłum. Irena Tuwim, wyd. Nasza Księgarnia, 1995, s. 9.