Dodany: 09.11.2004 18:28|Autor: antecorda

Korzenie Europy


Kilkakrotnie podchodziłem do tej książki i nic. W końcu zawziąłem się i... zaskoczyłem. Książka jest prezentacją wszystkich mitów greckich i rzymskich - od chaosu do założenia Rzymu, wraz z ich lokalnymi odmianami. Możemy dowiedzieć się, który z herosów był największym kobieciarzem (i najbardziej niesłownym na dodatek!), kim byli tajemniczy "kurosowie" pilnujący małego Dzeusa w kreteńskiej jaskini, albo co potrafiły menady zrobić z człowiekiem. Wszystko to uporządkowane tematycznie i napisane ze swadą i niezwykłą wprost erudycją.

Jednak ci, którzy poszukują czegoś na wzór opowieści Parandowskiego, będą rozczarowani. Kubiak raczej poszukuje możliwie najbogatszych materiałów, które niemal "bez obróbki" podaje do czytania, niż opowiada historię. Moim zdaniem jest przez znacznie bardziej rzetelny od swojego znakomitego poprzednika i co tu ukrywać - ciekawszy, ale do tej książki trzeba podejść z pewnym skupieniem. Bo naczelnym sensem tej pracy (a zarazem całego cyklu) było dla autora pokazanie naszych grecko-rzymskich korzeni. Korzeni, z których wyrasta Europa i przez to - my sami. Odnajdźmy te korzenie i jeszcze raz zachwyćmy się mitami starożytności.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6487
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: Zazdroska 28.09.2005 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilkakrotnie podchodziłem... | antecorda
Jestem za.
Użytkownik: Czajka 28.09.2005 17:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem za. | Zazdroska
Ja też jestem za.
Użytkownik: emilyb 15.11.2005 14:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilkakrotnie podchodziłem... | antecorda
Trudno określić. Ale bardziej za niż przeciw.
Użytkownik: ta-miza 16.10.2006 22:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilkakrotnie podchodziłem... | antecorda
Była to moja pierwsza lektura w liceum...! Byłam przerażona. Bardzo ciężko zacząć, ale jak już się człowiek w tej książce rozsmakuje... Naprawdę warto! Szczególnie spodobał mi się rozdział o Erosie i anegdotka o "podwójnych ludziach" rozłupanych przez Zeusa. Polecam! :)
Użytkownik: em.ka 12.08.2007 18:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilkakrotnie podchodziłem... | antecorda
... a ja wciąż jestem bardziej przeciw niż za, a to dlatego, że zostałam zmuszona do przeczytania tej lektury w bardzo krótkim czasie; nie udało się, bo na to trzeba poświęcić więcej niż tydzień czy dwa... ale kiedyś w końcu przebrnę przez kubiakowską mitologię. (:
Użytkownik: orient 26.01.2009 11:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilkakrotnie podchodziłem... | antecorda
Tak jak niektórzy tutaj ja również pierwszy raz o tej książce dowiedziałem się z liceum od pani pedagog. Kupiłem książkę ale niestety zmieniłem szkołe i już więcej o tej tematyce nie słyszałem. Za to książka została i gdy w końcu ją przeczytałem, (tak, "rozmsakowałem" to lepsze okreslenie) byłem zadowolony że udało mi się przeczytać tak trudną tematykę. Przeczytałem ją dwukrotnie. Jednak nadal nie pamiętam niektórych konkretnych mitów. Jest to bardzo gruba lektura, bardzo wiele opisuje zagadnień, mitów. Ogromna tematyka. Teraz mam zamiar się zabrać za "Literaturę Greków i Rzymian" tego samego autora. A wszystkim polecam mitologie bo i książka, jej treść jak i wydania są godne uwagi.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: