Dodany: 05.11.2004 18:55|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książka: Potop
Sienkiewicz Henryk (1846-1916)

3 osoby polecają ten tekst.

bez tytułu


"Potop", czyli druga część "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, to zarazem najdłuższa z wszystkich trzech części. To historia Andrzeja Kmicica. Sienkiewicz opisuje w swoim utworze to, jak Kmicic ze zdrajcy ojczyzny zmienia się w prawowitego jej obywatela.

W utworze tym jest wiele różnych wątków: miłość, zdrada, wierność, rozpacz. Utwór czyta się bardzo dobrze, ponieważ napisany jest bardzo fajnym językiem. Utwór jest bardzo dobry i ciekawy, choć Sienkiewicz koloryzuje tu trochę historię, mało miejsca poświęca porażkom Polaków, natomiast wiele miejsca zajmują tu opisy bitew wygranych przez Polaków. Mimo tego, jest to jedna z najlepszych polskich powieści.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 54080
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 23
Użytkownik: A-cis 06.11.2004 01:15 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Proponuję tylko zmienić tego "prawowitego" obywatela na porządnego, przyzwoitego, patriotę lub coś w tym guście
Prawowity to może byc właściciel czegoś.
Użytkownik: antecorda 06.11.2004 05:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję tylko zmienić t... | A-cis
Niekoniecznie! Prawowity, to taki obywatel, który ma pełnię praw obywatelskich, więc w tym sensie może być użyte te słowo. Pzdr.
Użytkownik: matkakobiet 28.05.2005 23:28 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
hmm jesli chodiz o styl sienkiewicza to jest on cieżki trudny do zniesienia i mało nowatorski nawet jak na XIX wiek wystarczy porównać chociażbyz prusem nie wspominajać o pisarzach rosyjskich do tego ten polski patryjotyzm mentalnosc itp ai jeszcze przeciagane i nieautentyczne dialogi i te postacie jakby wykserowane z innych powiesci sienkiewicza bądż tesz innej twórczosci sam kmicic najpierw hulaszczyka potem cudna przemian i obronca ojczyna .. heh klania sie naprzyklad ksiadz robak vel jacek soplica z pana tadeusz i cala tworczosc romatyczna ogolnie slabizna pisana ku pokrzepieniu serc co nadawalo jej cien aktualnosci 150 czy ileś tam lat temu t jako lek na polskie kompleksy ale archaiczna niesamowicie i przeciętniacko szkolna po dzis dzień
Użytkownik: Anula :)) 30.06.2005 18:29 napisał(a):
Odpowiedź na: hmm jesli chodiz o styl s... | matkakobiet
Nie zgadzam się z Tobą!!! Moim zdaniem jest to barwna i interesująca powieść, przy której trzeba myśleć i mieć bogtą wyobraźnię; no, ale każdy ma prawo do własnego zdania.
Użytkownik: ankaw_akw 26.08.2005 08:30 napisał(a):
Odpowiedź na: hmm jesli chodiz o styl s... | matkakobiet
Prus lepszy od Sienkiewicza?? Jeśli ma lepszy styl to nudnawe wątki nie pozwoliły mi tego zauważyć. Jeśli chodzi o "Potop" to uważam tę książkę za najlepszą w literaturze (pomijając przydługie opisy)
Użytkownik: oblivion 10.07.2005 20:14 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Mi osobiście książka wydała się raczej przeciętna, choicaż znam wiele osób, które nie mogły się od niej oderwać. Wszystko zależy od gustu. Ja po prostu nie lubię książek historycznych, a przynajmniej tych sienkiewiczowskich, chociaż "Quo vadis" mi się podobało. Mimo to potrafię zrozumieć fascynację "Trylogią". A jeśli chodzi o styl, który według matkakobiet (to się odmienia?;)) jest archaiczny, mało nowatorski, to trudno się dziwić autorowi, w końcu choć tworzył "Potop" w XIX w., to pisał o wieku XVII, w przeciwieństwie np. do Prusa, który pisał o czasach mu współczesnych. Sienkiewicz nie mógł więc posługiwać się językiem dziewiętnastowiecznym - celowo go archaizował. Podobnie jest w przypadku zachowań bohaterów. Po prostu postępują oni tak jak postępowali siedemnastowieczni mieszkańcy Polski i akurat to nie może być wadą, lecz jest zaletą powieści, bądź co bądź historycznej. Poza tym postaci takie jak Anusia Borzobochata - Krasieńska czy pan Wołodyjowski (za ewentualne błędy w nazwiskach przepraszam, ale jak pisałam nie przepadam za Sienkiewiczem i "Potop" czytałam tylko raz) wydają mi się bardzo żywe, a ich zachowanie nie wydaje mi się sztuczne. Właściwie tylko dzięki barwnym bohaterom udało mi się skończyć książkę:) Sądzę, że Sienkiewicza po prostu trzeba lubić, żeby pokochać "Potop", ale mimo to uważam, że każdy Polak powinien przeczytać choć jedną z jego powieści, chociażby po to, żeby móc powiedzieć, że nie lubi jego książek;) Ale tak poważnie, to w końcu nasza tradycja i historia.
Użytkownik: jakozak 11.07.2005 17:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Mi osobiście książka wyda... | oblivion
Nioe dałam rady przeczytać Trylogii. :-((( Zmogła mnie. Przykro mi...
Użytkownik: helcia21 28.07.2005 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Nioe dałam rady przeczyta... | jakozak
Nie martw się ja mam podobny problem ;) został mi jeszcze "Pan Wołodyjowski", ale coś kiepsko to widze.
Użytkownik: Anitra 03.09.2005 17:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Nioe dałam rady przeczyta... | jakozak
Przeczytałam całą Trylogię jednym tchem. Sięgnęłam po nią z własnej inicjatywy, nie wiedząc nic o jej treści (miałam wtedy chyba 15 lat). Nie nudziłam się ani przez chwilę. :)) Uważam, że to jeden z ciekawszych utworów i do tego bardzo zabawny (cecha bardzo przeze mnie pożądana). :D
Użytkownik: matkakobiet 06.08.2005 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Mi osobiście książka wyda... | oblivion
jelsi chodiz o przestazaly styl nie chodizlo mi o stylistykę jezyka lecz o kompozycję zadnych nowych sposobow narracji ukazania przestrzeni czasowej itditp i czy naprawde sadzisz ze ludzie w XVII wieku byli tacy bezosobowi jak niektorzy bohaterowie potopu ludzie od zawsze byli ludzmi i tyle
Użytkownik: oblivion 08.08.2005 18:47 napisał(a):
Odpowiedź na: jelsi chodiz o przestazal... | matkakobiet
I dzisiaj niektórzy ludzie są bezosobowi;) A jeśli chodzi o kompozycję, to wiadomo, nie można porównywać "Potopu" z czymś tak nowatorskim jak choćby "Zbrodnia i kara". To w końcu książka historyczna i po prostu trzeba się przyzwyczaić do jej konwencji...
Użytkownik: Aphte 08.08.2005 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Wydaje mi się, ze można się sprzeciwiać, nawet ostro, zafałszowaniom historycznym zawartym w Potopie i całej Trylogii w ogóle. Mozna protestować przeciwko sarmackim tendencjom ideowym. Nie sposób jednak odmówić piękna powieściom Sienkiewicza. Mogę tylko podpisać się pod opinią Prusa, który choć krytykował Sienkiewiczowskie powieści ku pokrzepieniu serc, przyznawał im, cytuję, wielką piękność.
Użytkownik: amy1990 03.09.2005 11:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje mi się, ze można s... | Aphte
Każda część Trylogii zasługuje na miano najlepszych polskich książek. Takie jest moje zdanie. Mogłabym to czytać nawet 100 razy i nigdy mi sie nie znudzi!!!
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 03.09.2005 16:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Każda część Trylogii zasł... | amy1990
Uważam podobnie. Książki Sienkiewicza należą do najlepszych polskich książek.
Pozdrawiam:)
Użytkownik: czytelniczka91 25.01.2006 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
NIC NIE RÓWNA SIĘ ZE WSPANIAŁYM POTOPEM!!!!!!!! Choć miałam niecałe 14 lat jak go przeczytałam to jestem zachwycona(teraz mam 15) Zakochałam się w Kmicicu :P wspaniały charakter... czytajcie Potop
Użytkownik: Basikka 19.04.2006 16:48 napisał(a):
Odpowiedź na: NIC NIE RÓWNA SIĘ ZE WSPA... | czytelniczka91
Muszę przyznać, że się zgadzam z przedmówcą (może nie do końca w kwestii Kmicica, bo wolałam pana Michała). "Potop" przeczytałam jednym tchem, Sienkiewicza lubię i czuję, że nie mnie krytykować jego styl pisania, bo mu do pięt nie dorastam.
A tendencyjność przemiany bohatera... No, niby racja, ale co, lepiej by było, gdyby został takim hulaką do końca?
Użytkownik: 30.04.2006 17:42 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Mam pytanie (może jedno z tych infantylnych pytań dzieci, ale mam): czy trylogię Sienkiewicza trzeba czytac po kolei, aby zrozumiec? Bo często bywa tak, że mimo iż książki są częscią jakiegoś cyklu, to osobno tworzą odrębną historię. Z góry dziękuję za odpowiedź ;-)
Użytkownik: czytelniczka91 30.04.2006 17:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam pytanie (może jedno z... |
Ja bym powiedziała, że lepiej czytać po kolei, wiele postaci pojawia się w innych częściach, ale raczej można zrozumieć
Użytkownik: bogna 30.04.2006 18:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam pytanie (może jedno z... |
Trylogii Sienkiewicza nie trzeba czytać po kolei, Tobie na początek radzę "Potop".
Użytkownik: 30.04.2006 19:06 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
to zacznę od "Potopu" :) bo aż wstyd się przyznac, ale "Ogniem i mieczem" mam tylko 2 tom i muszę obowiązkowo kupic 1 ;)
Użytkownik: Anastazja555 04.06.2007 17:22 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Hej! Bardzo lubię czytać literaturę Sienkiewicza i dziwię się, że niektórzy nie popierają zdania, że Henryk Sienkiewicz pisze jakby był w przeszłości. Nie zgadzam się ze zdaniem, że jego powieści są "ciężkie". Jeżeli przeczytacie "Władcę Pierścieni" i powiecie, że Sienkiewicz jest ciężej pisany niż WP to będę tolerancyjna!
Użytkownik: st_anger 09.01.2008 16:18 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Władca Pierscieni został przeczytany przeze mnie w 1 klasie gimnazjum- to chyba jak mialem 13 lat- wieki temu- i czytalem go z duzo duzo wiekszym zaciekawieniem niz potop, jak dla mnie trylogia Sienkiewicza to przynudzanie, jakby autor pisał zeby szybciej skonczyc- kolejne ksiazki trylogii Polaka powstawaly co rok wiec kto ich wie. pozdrowienia.

cała powieśc Tolkiena kielkowala mu w umysle jak siedzial na froncie wojny swiatowej, pewnie ujete przez niego sceny walk i bitw mnie oszolomily
Użytkownik: veverica 09.01.2008 18:23 napisał(a):
Odpowiedź na: "Potop", czyli druga częś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Dla mnie Trylogia to książki dzieciństwa - najpierw czytała mi Mama, potem wzięłam sprawę we własne (niewielkie) ręce i "Potop" czytałam już sama, ze szczerym zachwytem. Z kolei ukochaną lekturą nieco wcześniejszych, przedszkolnych lat, było "W pustyni i w puszczy". Nie wiem, jak odebrałabym Sienkiewicza dziś - sprawdzę pewnie czytając go własnym (przyszłym) dzieciom:)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: