Dodany: 28.04.2008 22:18|Autor: Speculum

Książki i okolice> Z życia bibliofila

Tydzień bibliotek - biblioteka miejscem spotkań

Ten tydzień trwać będzie od piątego do jedenastego maja. Na pewno pojawi się w tej sprawie news na stronie głównej ;-), ale ja jestem tak podekscytowana, że zakładam temat i tu :P. Zacznę od jaja i od własnego miasta.

"Poznańskie biblioteki włączają się w ogólnopolską akcję "Tydzień Bibliotek. Od 5 do 11 maja br. zapraszają poznaniaków i gości do swoich siedzib na liczne spotkania, wykłady, wystawy, prezentacje, itp. Motywem tegorocznej, V edycji Tygodnia Bibliotek jest hasło "Biblioteka miejscem spotkań".

Podczas Tygodnia Bibliotek podsumowany zostanie poznański etap ogólnoeuropejskiej kampanii promującej czytelnictwo pod hasłem "Przyłapani na czytaniu" ("Get caught Reading"). Do udziału w akcji i pozwolenia "przyłapania się na czytaniu" poznańskie biblioteki zaprosiły znane osoby ze stolicy Wielkopolski. Zdjęcia "przyłapanych" obejrzeć będzie można na wystawie prezentowanej podczas Tygodnia Bibliotek w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Współczesna biblioteka pełni nie tylko tradycyjnie przypisywane jej funkcje gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów, ale jest doskonałym miejscem prezentacji twórczości artystycznej, edukacji, doradztwa, rozwoju zainteresowań, czyli przyjaznym miejscem spotkań różnych osób, niekoniecznie czytelników. W dobie coraz częstszego przyswajania treści utworów drogą elektroniczną, bardzo ważne staje się pielęgnowanie i upowszechnianie form działalności książnic, umożliwiające bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem.

Tydzień Bibliotek - ogólnopolski program upowszechniania i promocji czytelnictwa - realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich."

To akurat cytat ze strony www.poznan.pl o bibliotekach poznańskich. Mam zamiar wybrać się i obejrzeć wspomnianą wystawę zdjęć, ale moją wyobraźnię rozpalają najbardziej wykłady, które mają się odbywać w owym tygodniu, m.in.:

"Piątek 09.05
Wieczór „w” i „z” Biblioteką Uniwersytecką
16.00 - „Najważniejsze zjawiska współczesnej polszczyzny” - wykład prof. dr hab. Jana Miodka. "

A potem "18.00 i 19.00 – zwiedzanie Biblioteki" - może zaproszę dziadków, którzy kiedyś szkolili obecnych pracowników tej biblioteki?

Uwaga, w trakcie trwania wieczoru kiermasz książek wydanych przez bibliotekę, w tym zapewne wydawnictw albumowych, trzeba mi pomyśleć o Gwiazdce w maju i zaopatrzyć się w prezenty.

Jest też coś dla mnie nie do końca związanego z czytaniem - w środę 7. maja...
"15.00 - "Nowa Synagoga w Poznaniu. Prace nad wirtualną rekonstrukcją".

Czy zetknęliście się wcześniej z inicjatywą takiego tygodnia? Co myślicie?
Użytkownik: kalais 29.04.2008 12:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Ten tydzień trwać będzie ... | Speculum
Pomysł rewelacyjny - osobiście chętnie wzięłabym udział w takim przedsięwzięciu, ale w Toruniu nic podobnego się nie dzieje. Podoba mi się zwłaszcza możliwość zwiedzania biblioteki i temat wystawy.
Poznańskie biblioteki bardzo dbają o swoich czytelników i to widać!
Użytkownik: historynka 07.05.2008 08:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Ten tydzień trwać będzie ... | Speculum
Zapraszam do odwiedzenia strony www.biblioteka.waw.pl i obejrzenia tam propozycji śródmiejskiej biblioteki w Warszawie na tydzień bibliotek. Jest też konkurs literacki (trudny), ale na pewno nie dla biblionetkowiczów.