Dodany: 28.04.2008 12:40|Autor:

Życie Henryka Schliemanna - to życie pełne przygód. Jak Odyseuszem, który w ciągu swej dziesięcioletniej tułaczki musiał przemierzać morza, by dotrzeć do brzegów rodzinnej Itaki, tak wiatry Eola miotały Henrykiem Schliemannem przez wszystkie lądy ziemi, zanim mógł urzeczywistnić marzenie swego dzieciństwa - sen o Troi.

Oczarowany heksametrami Homera, mały chłopak wiejski z Ankershagen w Meklemburgii obiecuje sobie solennie, gdy dorośnie, wydobyć spod prochów i popiołów stuleci miejsca, gdzie toczyła się wojna trojańska. Opętany tą ideą, zwalcza z bezprzykładną wytrwałością i uporem biedę i nędzę, z nieludzkim wysiłkiem osiąga sukces, aby wreszcie u szczytu kariery, jako petersburski hurtownik i milioner, poświęcić się istotnemu zadaniu swego życia.

W Troi, Mykenach, Tirynsie i Orchomenosie odnajduje Schliemann ślady historii, dotąd osnutej legendą. Staje się naraz jedną z najsławniejszych i najbardziej popularnych postaci XIX wieku. Jego wykopaliska stawiają go w rzędzie twórców nowoczesnej archeologii, jego badania naukowe stanowią kamień milowy w historii nauki o starożytności.

Henryk Aleksander Stoll daje pełny obraz życia Schliemanna ze wspaniałą znajomością przedmiotu. Ta pasjonująca książka pozwala nam ze zdumieniem i napięciem śledzić życiorys człowieka, który w historii wiedzy i badań naukowych niewielu ma sobie równych.

[Nasza Księgarnia, 1974]