Dodany: 16.04.2008 13:48|Autor: lukasz_cza

"Tato - czy jesteśmy dobrymi ludźmi?"

Przepiękna książka.

Ja tę krótką książkę (na dobry jeden wieczór) odczytuję w co najmniej dwóch aspektach.

Z jednej strony mamy opis świata, najprawdopodobniej po jakiejś katastrofie, który spowijają tylko pył i mgła, a wszędzie widoczne są zgliszcza i rozszabrowane, spalone domy, samochody itp. W świecie tym, w którym panuje straszliwy głód, nasi bohaterowie spotykają zezwierzęconych ludzi, którzy na innych patrzą tylko jak na coś do zjedzenia. To ta mroczna część książki.

Ale jest również, nie wiem, czy nie ważniejsza, jasna strona całej opowieści. Opisuje ona niewiarygodną miłość ojca do syna (i oczywiście syna do ojca). Miłość ta dojrzewa wraz z kolejnymi stronami książki, tak jak dojrzewają obaj główni bohaterowie. W tych nienaturalnych warunkach, w których kanibalizm wydaje się uzasadniony (o ile można w ogóle go uzasadniać), ojciec odpowiada na pytanie postawione w tytule recenzji. I co ważniejsze, daje jednoznaczną odpowiedź.

Tytułowa "Droga" to walka obu bohaterów nie tylko o następne jutro, ale również o zachowanie godności.