Dodany: 15.02.2014 20:53|Autor:

Logavina to cicha i spokojna uliczka położona w sercu miasta, słynącego z tolerancji i kosmopolitycznego uroku. Wybuch wojny postawił na głowie życie jej mieszkańców, muzułmanów i chrześcijan, Serbów i Chorwatów, którzy do tej pory żyli obok siebie, nie zwracając uwagi na dzielące ich różnice. W oblężonym Sarajewie, pozbawieni ogrzewania i elektryczności, przy coraz bardziej ograniczonych zasobach żywności i wody, każdego dnia muszą teraz walczyć o przetrwanie swoje i bliskich. Muszą bronić się nie tylko przed kulami snajperów, ale także przed równie groźnym wrogiem – nienawiścią do sąsiadów i niedawnych przyjaciół, którzy tak łatwo mogą zmienić się w śmiertelnych wrogów.

W intymnej relacji naocznego świadka Barbara Demick splata losy dziesięciu rodzin. I po dwudziestu latach wraca, by się przekonać, jak radzą sobie z następstwami wojny.

[Wydawnictwo Czarne, 2014]

Użytkownik: reniferze 06.11.2023 13:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Logavina to cicha i spoko... | parilicium
Brakowało mi w tym reportażu emocji. Mimo bliskiej znajomości z licznymi mieszkańcami tytułowej ulicy, autorka jakoś wypłaszczyła ich przeżycia. Ale wartość książki dla mojej wiedzy o Bałkanach pozostaje ogromna.