Dodany: 11.04.2008 22:50|Autor: librarian

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Naiwny. Super
Loe Erlend

1 osoba poleca ten tekst.

Lekarstwo na melancholię


Nie dziwię się, że to książka popularna. W sposób prosty mówi o sprawach fundamentalnych i tak trochę mimochodem skłania do refleksji. Jest to w gruncie rzeczy książka o wychodzeniu z depresji.

Główny bohater traci poczucie sensu, przytłoczony ciężarem katastroficznych myśli i pytań, na które nie znajduje odpowiedzi, postanawia wycofać się ze swojego dotychczasowego życia. Przyznaje w pewnym momencie, ze mógłby udawać, że nic go nie gnębi, i dalej żyć tak samo, jak gdyby nigdy nic, ale dochodzi do wniosku, że długo by tak nie pociągnął. Zatem decyduje się na drastyczne zmiany. Zaczyna od tego, że pozbywa się wszelkich komplikacji: rezygnuje z rzeczy, mieszkania, przerywa studia. Rozpoczyna nowe życie - swoistą autoterapię. Cała książka to zapis procesu powolnego odzyskiwania radości życia. Bohater zaczyna znajdować zadowolenie w rzeczach i czynnościach najprostszych, zabawkach i zabawach dzieciństwa, takich jak odbijanie piłki o mur czy wbijanie kolorowych kołków drewnianym młotkiem Brio.

Bohater oddaje się też układaniu list, na których umieszcza ulubione rzeczy czy marki albo zwierzęta. Listy te pomagają mu porządkować życie i choć trochę przybliżać się do uzyskania odpowiedzi na różne gnębiące go pytania. Jak wielu młodych ludzi tęskni za mistrzem, mentorem, który wskazałby mu sens życia i drogę. Na jego liście mentorów jest niewiele nazwisk, między innymi Astrid Lindgren. Swoją drogą niewątpliwego pokrewieństwa dusz pomiędzy tą pisarką a autorem "Naiwnego" nie sposób nie zauważyć.

"But such masters do not grow on trees. Everything points to me having to take care of myself"[1].

Nie wiem, na ile książka jest oparta na wątkach autobiograficznych (Loe pracował w klinice psychiatrycznej), jedno jest pewne, autor z wielką empatią traktuje swojego bohatera. Cały czas ma głębokie przekonanie, że poukłada on sobie wszystko i że na końcu drogi odnajdzie spokój i pogodę ducha. Daje mu nieograniczoną ilość czasu i nie pogania go. Dzięki temu książka ta może spełniać rolę terapeutyczną i być pomocną lekturą w depresji. To, że autor wierzy w swojego bohatera i nie ma wątpliwości, że wszystko będzie dobrze, w jakiś sposób udziela się czytelnikowi i może napawać go optymizmem.

Postępy bohatera można mierzyć za pomocą krótkich syntez, które pojawiają się od czasu do czasu w jego zapiskach.

"My existence is developing some distance from itself. Perspective. Perspective is one of those things one ought to be able to purchase and administer intravenously"[2].

O właściwosciach terapeutycznych drewnianego zestawu Brio z młotkiem i kołkami:

"One day when I have more time, I’ll pop by the admin office and suggest that everybody who signs up for the philosophy foundation course be issued a hammer-and-peg along with their syllabus. An agreement between Brio and the university would be beneficial to both parties. Brio would gain valuable publicity, and the university will see a generation of students with perspective and an ear to the ground. In the long run, the entire nation will benefit"[3].

O uzdrawiającej mocy zabawy:

"I believe in cleansing the soul through fun and games"[4].

Wierzymy razem z autorem, że nasz bohater jest na drodze do wyzdrowienia. Nie sposób nie podziwiać go za odwagę i pracę, od której się nie uchylał.

"When I get home …. I want to call Lise and tell her that life is a bit like a journey, and that I am maybe, but only maybe, a really good guy"[5].

Wzorem bohatera postanowiłam stworzyć jeszcze jedną pomocną listę. Jest to Króciutka Lista Dobrych (bo wypełnionych dobrocią) Książek, takich, które mogą przydać się wszystkim melancholikom:

Irvin Yalom: „Kiedy Nietzsche szlochał”
Jean Vanier: „Depresja - dlaczego?”
Ray Bradbury: „Słoneczne wino”
Frances Hodgson-Burnett: „Mała księżniczka”
Lucy M. Montgomery: „Ania z Zielonego Wzgórza”
Tove Jansson: „Dolina Muminków w listopadzie”
Benjamin Hoff: „Tao Kubusia Puchatka”

Miałam dostęp tylko do angielskiego tłumaczenia "Naiwnego", polska wersja jeszcze tu do nas nie dotarła, stąd cytaty po angielsku, a tłumaczenie własne.



---
[1] "Tacy mistrzowie nie rosną na drzewach. Wszystko wskazuje na to, że będę musiał sam o siebie zadbać". Erlend Loe, "Naive. Super", tłum. Tor Ketil Solberg, wyd. Canongate, Edinburgh, 2001, str. 32.
[2] "Moja egzystencja zaczyna się dystansować od siebie samej. Perspektywa. Perspektywa to coś, co powinno się móc nabywać i przyjmować dożylnie". Tamże, str. 70.
[3] "Któregoś dnia, kiedy będę miał więcej czasu, zajrzę do sekretariatu i zasugeruję im, że każdy, kto zapisuje się na kurs podstaw filozofii, powinien wraz podręcznikiem dostawać zestaw Brio, drewniany młotek z kołkami do wbijania. Takie porozumienie między Brio a uniwersytetem byłoby owocne dla obu stron. Brio zyskałoby reklamę, a uniwersytet pokolenie studentów z umiejętnością perspektywicznego patrzenia i stąpania po ziemi. Cały naród by na tym skorzystał". Tamże, str. 86.
[4] "Wierzę w oczyszczanie duszy poprzez gry i zabawę". Tamże, str. 159.
[5] "Po powrocie do domu chcę powiedzieć Lisie, że życie jest trochę jak podróż i że najprawdopodobniej, ale tylko najprawdopodobniej, jestem w porządku facetem". Tamże, str. 195.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7281
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 14
Użytkownik: Nulka 12.04.2008 17:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie dziwię się, że to ksi... | librarian
Bardzo ciekawie piszesz o tej niezwykłej książce, Librarianko.
Gratuluję serdecznie, a Twoją listę dla melancholików zachowam i postaram sie wykorzystać.
A co do czyszczenia duszy poprzez zabawę, to dlaczego nie? Zaczynam od dzisiaj!
Użytkownik: librarian 12.04.2008 19:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo ciekawie piszesz o... | Nulka
Masz już czerwoną piłkę albo młotek i ławeczkę z kołkami?
http://brio.knex.com/customer/product.php?producti​d=16892
Użytkownik: emileczka 12.04.2008 19:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie dziwię się, że to ksi... | librarian
Bardzo zachęcająca recenzja, dziękuję za nią:) W ogóle może warto byłoby stworzyć ogólnobiblionetkową listę książek działających antydepresyjnie? Mnie niestety przychodzą do głowy jedynie antyprzykłady takich dzieł:), z jednym wyjątkiem: bardzo polecam książki Wojciecha Cejrowskiego. Wiem, że to dość kontrowersyjna postać i nie wszyscy go lubią (czy wręcz tolerują, ale jego relacjom podróżniczym nie można odmówić niezwykłego poczucia humoru.
PS. Malutkie sprostowanie: "Muminki" pisała Tove Jansson, a nie Astrid Lindgren. Ale to akurat nie jest duża pomyłka, bo obydwie Panie są antydepresyjne:))
Użytkownik: librarian 12.04.2008 19:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo zachęcająca recenz... | emileczka
Emileczko, dziękuję za sprostowanie. Wypadek przy pracy. Oczywiście, Astrid Lindgren to autorka "Dzieci z Bullerbyn", Karlssona i Fizi Pończoszanki a nie Muminków. Jakoś mi się obie te pisarki nałożyły na siebie, może dlatego że obie bardzo sobie cenię.

Cejrowskiego znam tylko "Gringa wśród dzikich plemion", gdzie występuje pojęcie czasu, do jakiego dochodzi Naiwny w swoich poszukiwaniach, on z kolei powołuje się na Indian Hopi, u których podobno czas przeszły, teraźniejszy i przyszły współistnieją równocześnie w tym co uważamy za teraźniejszość - jednym słowem tak naprawdę liczy się tylko to co jest
t e r a z.
Użytkownik: madame seneka 12.04.2008 22:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Emileczko, dziękuję za sp... | librarian
Jestem miłośniczką tej książki - działa jak prozac. Cieszę się, że dzięki Twojej recenzji jej działanie rozszerzy się na innych czytelników. A lista książek działających antydepresyjnie to wspaniały pomysł!
Mogę zaproponować dwie pozycje Geralda Durrella :"Moje ptaki zwierzaki i krewni" i "Moja rodzina i inne zwierzęta". Ale też książki Shirley Jackson :-)
Użytkownik: sowa 13.04.2008 00:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Emileczko, dziękuję za sp... | librarian
Omatko (wtrąciła się Sowa z poczuciem winy, czyli razem dwie osoby;-D), macie pojęcie, jakie dziś u nas było niskie ciśnienie, że mi się przemknęła ta Astrid Lindgren? Przepraszam! Już lecę poprawić!!!
Użytkownik: librarian 14.04.2008 05:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Omatko (wtrąciła się Sowa... | sowa
Droga Sowo, chyba by się Astrid za Tove nie pogniewała :))
Użytkownik: Harey 13.04.2008 17:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie dziwię się, że to ksi... | librarian
Już sama lektura Twojej recenzji niweluje melancholię :)
Użytkownik: librarian 14.04.2008 05:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Już sama lektura Twojej r... | Harey
Pamiętaj: młoteczek i kołeczek. Od razu przechodzi :)) Z własnego doświadczenia na chandrę polecam wszelkie proste roboty fizyczne w domu lub w ogrodzie.
Użytkownik: verdiana 15.04.2008 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Pamiętaj: młoteczek i koł... | librarian
A ja długi spacer z psem. ;-)

Dzięki za tę recenzję. Byłam ciekawa tej książki, bo często się o niej w bnetce wspomina, ale już sam tytuł mnie zniechęcał. Twoje recenzja podziałała na poprawę nastroju, ale też jak ostrzeżenie. :-) W oryginale pewnie bym tę książkę jeszcze przełknęła, ale po polsku jakoś nie mam ochoty. :-)
Użytkownik: librarian 15.04.2008 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja długi spacer z psem.... | verdiana
Orginał jest po norwesku :))
Użytkownik: verdiana 15.04.2008 22:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Orginał jest po norwesku ... | librarian
Dla mnie wszystkie oryginały są po angielsku, zawsze. :-)
Użytkownik: Czajka 16.04.2008 08:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie dziwię się, że to ksi... | librarian
Bardzo przyjemny pomysł z tą listą książek, zaczęłam nawet zastanawiać sie nad swoją, ale doszłam do wniosku, że za bardzo zależy ona od nastroju. Zawsze jednak chyba Musierowicz, przynajmniej wielokrotnie się sprawdziła. I przypomniała mi się też bardzo terapeutyczna zabawa, którą tu zapodałam w kryzysie:
[artykuł niedostępny]

No i teraz już wiem, dlaczego moje starsze dziecko jest takie opanowane, otóż kiedy był bardzo malutki całymi godzinami wbijał gwoździe w deskę. Widocznie zadziałało. :))
Użytkownik: librarian 16.04.2008 14:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo przyjemny pomysł z... | Czajka
Dziękuję, że przypomniałaś mi Magiczny alfabet.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: