Dodany: 05.02.2014 16:44|Autor:

Jak stworzyć potwora, czyli największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki.

"Zastanawiam się, co byście o mnie pomyśleli, gdybym powiedział, że zrobiłem coś naprawdę strasznego...". Tak zaczynają się wyznania Thomasa Quicka – najokrutniejszego seryjnego mordercy w szwedzkiej historii.

W 1992 roku przebywający w klinice psychiatrycznej Thomas Quick oświadcza, że dwanaście lat wcześniej zamordował nastoletniego chłopca. Na przestrzeni kolejnych dziewięciu lat Quick przyznaje się do ponad trzydziestu nierozwiązanych zbrodni – morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu.

Jego sprawa przyciąga zainteresowanie mediów. Hannes Råstam, dociekliwy dziennikarz śledczy, studiuje protokoły przesłuchań, czyta wyroki sądu, ogląda wizje lokalne. Ma też dostęp do wielu wcześniej nieznanych dokumentów – kart pacjenta prowadzonych w szpitalu w Säter, zapisków policjantów i niepublikowanych raportów śledczych. W trakcie lektury narastają w nim wątpliwości.

Wiosną 2008 roku Råstam składa Quickowi pierwszą wizytę. Odpowiedź na jego pytania okazuje się znacznie bardziej przerażająca niż sam seryjny morderca…

"Jest to książka, która opowiada, jak doszło do tego, że szwedzka policja, prokuratorzy, adwokaci i sędziowie – przy łaskawym wsparciu lekarzy, psychiatrów, psychologów, tak zwanych ekspertów od pamięci, wielu dziennikarzy i przedstawicieli świata kultury – zrobili z psychicznie chorego człowieka »najstraszniejszego seryjnego mordercę w historii kryminalistyki«".

Leif GW Persson (ze "Wstępu")

"Wstrząsająca i prawdziwa historia, którą czyta się jak najlepszy thriller".
Leif GW Persson

"Jedno z najdokładniej przygotowanych i udokumentowanych śledztw dziennikarskich w historii".
"Dagbladet"

"Ta książka to dzwonek alarmowy dla naszego społeczeństwa i zarazem fascynująca lektura – świetnie napisana i skonstruowana".
"Klassekampen"

"Ta książka to kamień milowy dla współczesnego dziennikarstwa".
"Sydsvenskan"

Hannes Råstam (1956–2012) był dziennikarzem śledczym w szwedzkiej telewizji publicznej. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, między innymi: Golden Spade, Great Journalist Award, Prix Italia, Golden Nymph I FIPA d’Or. Zmarł na raka tuż przed publikacją książki. W Szwecji "Seryjny morderca Thomas Quick" osiągnął status bestsellera.

[Prószyński i S-ka, 2013]