Dodany: 29.01.2014 06:11|Autor: Klosterkeller

Pij, pij - będziesz łatwiejsza...

O czym jest ta książka? Najlepiej na to pytanie odpowiada sam autor: „Teksty zawarte w książce zebrałem i ułożyłem w taki sposób, by czytelnikowi ułatwić znalezienie odpowiedzi na kilka pytań; pytań – być może – nawet jeszcze nie zadanych, wątpliwości nieuświadomionych, obaw niesprecyzowanych, np.: Czym jest alkoholizm? Czy wystarczy przestać pić? Jak rozumiem anonimowość? Jaka jest różnica pomiędzy programem duchowym a religijnym? Kim we Wspólnocie AA jest sponsor i czy każdy alkoholik sponsora potrzebuje? Jak rozumiem poszczególne Kroki Programu Dwunastu Kroków? W jaki sposób w moim życiu spełniły się obietnice? Będzie też mowa o Bogu, o Tradycjach Wspólnoty AA i jej historii, o modzie, o przebudzeniu duchowym, o utopii, o strachu i o miłości…”*.

„Krok za Krokiem” składa się z trzech części. Pierwsza zawiera artykuły i eseje, które Meszuge napisał już po wydaniu książki Alkoholizm zobowiązuje: Nie tylko dla alkoholików gawędy o trzeźwym myśleniu, odpowiedzialności i rozwoju osobistym (Meszuge (pseud.)). W drugiej wraca do niektórych tematów poruszanych w „Z piekła do trzeźwości”, ale podobno w wersji uwspółcześnionej. Piszę „podobno”, bo „Z piekła do trzeźwości” już nie mam, więc trudno byłoby mi porównać. W części trzeciej zawarte są zagadnienia najnowsze, a zwłaszcza przejmująca, drastyczna i dramatyczna historia alkoholiczki. Kiedy czytałam o jej egzotycznych losach, o gwałcie i próbie samobójczej, współczucie walczyło we mnie ze złością i buntem. Trudnych, osobistych i intymnych fragmentów jest zresztą w tej książce więcej. Ale są też i zabawne, choćby opis sztuczek, jakich chwytają się podopieczni, by wywieść w pole sponsorów. Są i takie, które skłaniają do refleksji nad własnymi postawami i przekonaniami, na przykład kwestia korzyści płynących z posiadania osobistego wroga.

Spore wrażenie wywarło na mnie rozróżnienie drogi Anonimowych Alkoholików i – jak się domyślam – psychoterapii.

Moim zdaniem to świetna książka i szczytowe osiągnięcie autora. Polecam wszystkim, nie tylko tym osobom, które mają w rodzinie problem alkoholowy.

–––
* Meszuge, „Krok za Krokiem”, wyd. WAM, 2014, s. 8.