Dodany: 28.01.2014 22:30|Autor: Rbit

Czytatnik: Odpryski, wyimki i wprawki

Lektury stycznia 2014

1. Kapitan i wróg (Greene Graham) (3,0)
Choć obserwacje Greene'a należy uznać za trafne, a pogłębiona analiza miłości i kłamstwa zasługuje na uznanie, to sama fabuła jest strasznie wydumana i nieprawdopodobna.

2. Przygody misia Kazimierza (Wilk Paulina) (4,5)
3. Lato misia Kazimierza czyli Kronika wypadków wakacyjnych (Wilk Paulina) (5,0)
Jest recenzja: Jak Kazik stał się Kazimierzem

4. Chochoły (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) (5,5)
Szostak czaruje językiem i stylem. Imponuje rozmachem wizji, kameralnością akcji i głęboką, choć nie rzucającą się w oczy, podbudową filozoficzną. Za pomocą kreowania nastroju porusza w czytelniku najgłębiej schowane, najwrażliwsze struny świadomości. Pozostajemy z pytaniem, czy narrator to ja?

5. Za dziada w super wróbla przemienionego: Antologia nowej pieśni dziadowskiej (antologia; Grochowski Piotr, Betlejewska Anna, Rdzanek Ewa i inni) (4,5)
Napisałem więcej, zob.: Śpiewaj, dziadu

6. Bóg nie jest wielki: Jak religia wszystko zatruwa (Hitchens Christopher (Hitchens Christopher Eric)) (3,5)
Napisałem więcej, zob.: Jak pan Hitchens z religią wojował

7. Antyk zmęczonej Europy (Kuncewicz Piotr) (5,0)
Zbiór esejów tematycznych (np. "Władza", "Filozofowie", "Sztuka") prezentujących poglądy autora związane ze spuścizną antyku. Poglądy, należy dodać, często odkrywcze i oryginalne. Wszystko napisane w świetnym stylu. Szczególne wrażenie wywarły na mnie fragmenty poświęcone niewolnictwu oraz opisy spotkania autora z "Rozmyślaniami" Marka Aureliusza.

8. Najkrótszy przewodnik po sobie samym (Herling-Grudziński Gustaw) (5,0)
Książeczka niewielka objętościowo, ale o znacznym ciężarze gatunkowym. Herling-Grudziński opowiada o swoim życiu i poglądach. Wzbudza przy tym wielki szacunek prezentując niezachwianą postawę etyczną. Jeśli można jeszcze komuś przyznać zdezawuowane ostatnio miano "autorytetu moralnego", to na pewno jemu.

9. Wichry Smoczogór (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) (4,0)
W debiucie powieściowym Szostaka zauważyć już można atuty, które rozwiną się w kolejnych dziełach: piękny język, budowanie nastroju, refleksyjność. Ciekawy jest pomysł połączenia fantasy z góralszczyzną. Całość dobra, lecz nierówna i momentami schematyczna.