Dodany: 03.04.2008 12:43|Autor:

"Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" jest zapisem przygód autora na Wschodzie w okresie, kiedy wraz z polsko-rosyjską grupą "białych" powziął zamiar przedarcia się przez Mongolię do Chin. Wszedł wówczas do dowództwa "białego" oddziału samoobrony, a następnie stał się na krótko doradcą politycznym barona Ungerna.

Książka, którą Czytelnik ma w ręku, po raz pierwszy ukazała się w Nowym Jorku pod tytułem "Beasts, Men and Gods". Jej polskie tłumaczenie zostało wydane w r. 1923. Książka miała rekordową - jak na polską literaturę lat międzywojennych - liczbę tłumaczeń na inne języki. Okazała się wielkim sukcesem wydawniczym, została przychylnie przyjęta zarówno za granicą, jak i w Polsce. Wzbudziła też burzliwe dyskusje na temat rzetelności i prawdziwości opisywanych przez Ossendowskiego faktów.

Czytelnik ma przed sobą książkę bardzo kontrowersyjną, która swego czasu zatrzęsła światem literackim i naukowym Europy. Abstrahując od wszystkich sporów jej dotyczących, nie ulega wątpliwości, że jest to żywo i barwnie napisana powieść, nasycona elementami przygodowymi, często wręcz awanturniczymi, którą czyta się z zapartym tchem.

[Wydawnictwo LTW, 2007]

Użytkownik: reniferze 22.10.2020 17:31 napisał(a):
Odpowiedź na: "Przez kraj ludzi, zwierz... | 00761
Na podstawie tej książki mogę stwierdzić, że niestety, ale autor talentem literackim nie grzeszył. Ta niewiarygodna wprost historia powinna bronić się samą treścią, jednak forma ją przygniata. Ślizganie się po kolejnych wydarzeniach, natłok nazwisk, nieidentyfikowalni bohaterowie - to robi złe wrażenie. Za mało fabuły, choć przecież książka aż się gotuje od akcji. Na plus na pewno można zaliczyć wyrywki z historii Azji, która dla większości z nas jest kompletnie nieznana.

A postać barona Ungerna von Stemberga to materiał na niesamowitą biografię. Arystokrata pochodzenia węgiersko-niemieckiego, dowodzący rosyjskimi żołnierzami w walce przeciw Chinom o niepodległość Mongolii - wprost nieprawdopodobne.