Dodany: 01.01.2014 02:20|Autor: Pani_Wu

12. Sobotnie popołudnie (Jaksik Urszula) 4,0
12. Siostra (Lupton Rosamund) 4,5

marzec

13. Sekretne zapiski Agaty Christie (Curran John) 5,0
14. Dieta bez pszenicy: Jak pozbyć się pszennego brzucha i być zdrowym (Davis William) 5,5
15. Wiśniowy Dworek (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) 4,5
16. Pan Przypadek i trzynastka (Getner Jacek) 4,0
17. Tęskniąc za Kissingerem (Keret Etgar) 3,0
18. Houston, mamy problem (Grochola Katarzyna) poległam, ale starałam się, bardzo
19. Żywot niedźwiedzia grizzly (Seton Ernest Thompson), tłum. Tukaj Dorota 5,0 dziękuję Dot, za możliwość przeczytania tej książki.
20. Intrygantki (Schmitt Éric-Emmanuel) 5,0
21. Podróże z moją kotką i inne opowieści o kotach, psach, papugach, oposach i króliku (Ziółkowska-Boehm Aleksandra) 5,0 urokliwe gawędy o kotach i ich ludziach :)

kwiecień
22. Dokładne opisanie jeleniogórskiego ciepłego zdroju położonego na Śląsku pod Karkonoszami (Schwenckfeldt Caspar (1563-1609)) 5,5
23. Schaffgotschowie: Zmienne losy śląskiej arystokracji (Kuzio-Podrucki Arkadiusz) 5,5
24. Droga (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) 5,0
25. Schaffgotschowie: Panowie na Chojniku i Cieplicach (Kuzio-Podrucki Arkadiusz) 5,5
26. Chińskie igraszki czyli Podróż do Państwa Środka (Malon-Schulze Sylwia) 5,0
Czytajmy debiuty, szukajmy talentów!
27. Don Camillo i jego trzódka (Guareschi Giovanni) 5,0 (pozostaje)
28. Czytanie wzbronione (Ugrešić Dubravka) 5,0
29. Ostatnie historie (Tokarczuk Olga) 4,5
30. Opowiadania pod psem i kotem (antologia; Bąkiewicz Grażyna, Jabłońska Renata, Grupiński Rafał i inni) 3,0
31. Pan starosta kaniowski (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.)) 4,0
32. Opowiadania pod psem i kotem (antologia; Bąkiewicz Grażyna, Jabłońska Renata, Grupiński Rafał i inni) 3,0
33. Pan starosta kaniowski (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.)) 4,0

maj
34. Pisarz naiwny i sentymentalny (Pamuk Orhan) 4,5
35. Podróż po miłość: Emilia (Ponińska Dorota) 3,0
36. Gwiazd naszych wina (Green John) 5,5 Doskonała!
37. Półdiablę weneckie: Powieść od Adriatyku (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.)) 4,0
38. Bajarz z Marrakeszu (Roy-Bhattacharya Joydeep) 6,0 Nie mogę bez niej żyć!

czerwiec
Kobieta w wynajętych pokojach (Nowak Katarzyna T. (ur. 1964)) poległam, ale jeszcze dam książce szansę
39. Pocałunek Fauna (Banach Iwona) 6,0 Chylę czoła przed autorką. Książka jest doskonała do ostatniej kropki!
Grzechy matki (Steel Danielle) poległam
40. Wino z Malwiną (Kordel Magdalena) 4,5 Bardzo "szwajowa" :) Zamawiam pozostałe tomy :)
41. Uroczysko (Kordel Magdalena) 4,0
42. Przewrotność dobra (Kwiatkowska Jolanta) 5,0
43. Lęk przed bliskością: Jak pokonać dystans w związku (Woititz Janet G.) 5,0
44. Pępowina (Axelsson Majgull) 7,0

lipiec

45. Dom na Sycylii (Ley Rosanna) 4,0
46. Głęboka rzeka (Endō Shūsaku) - wysłuchałam, 5,0
47. Brama Niebiańskiego Spokoju (Sa Shan) 4,0 (czytatka Niebiańska Brama)
48. Dyliżansem przez Śląsk: Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816 (Czartoryska Izabela) 5,0 (czytatka Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816 - notka z Wikipedii)
49. Kot, który lubił Brahmsa (Braun Lilian Jackson) 4,0
Kobieta w wynajętych pokojach (Nowak Katarzyna T. (ur. 1964)) poległam powtórnie. Nie czuję tego tekstu. Nie twierdzę, że jest niedobry, po prostu nie jest dla mnie.

sierpień
50. Berlin–Moskwa: Podróż na piechotę (Büscher Wolfgang) 4,5
51. Za grosze: Pracować i (nie) przeżyć (Ehrenreich Barbara) 5,0
52. Na psa urok (Abrahams Peter (pseud. Quinn Spencer)) 4,0
53. American Fuji (Backer Sara) 5,0

wrzesień
54. Kochać zbyt mocno (kapcie potwora) czyli O tym jak wygląda przemoc domowa (Penfold Rosalind B. (pseud.)) 6,0 (czytatka Kapcie potwora)
55. Upiorny legat (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) 4,0
56. Zbieg okoliczności (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) 4,0
57. Tajemnica (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) 4,0
58. Byczki w pomidorach (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) 3,5
59. Krabat (Preussler Otfried) 5,5
60. Szczęśliwy pech (Banach Iwona) 3,0 wielkie rozczarowanie :(
61. Nalewka zapomnienia czyli Bajka dla nieco starszych dziewczynek (Bulicz-Kasprzak Kasia) 3,5
62. Ogród Afrodyty (Stachniak Ewa (Stachniak Eva)) 4,0 - Interesujące jest spojrzenie na historię Polski oczami człowieka z zagranicy. Refleksje pani Stachniak oraz sposób oceniania wydarzeń przypominają mi książkę Polska (Michener James Albert). Natomiast postać Zofii Potockiej jest dla mnie, po lekturze tej pozycji, chaotycznym zbiorem migawek. Rozdziały, które dotyczą życia tej pięknej kobiety są po prostu opowiedziane, akcja bez ostrzeżenia przeskakuje w czasie i przestrzeni, zamiast dialogów często pojawia się mowa zależna. Przypomina to bardziej szeptane pokątnie plotki, pogawędki snute przy herbatce, niż powieść. Inaczej sprawa się ma z postacią Rozalii, dalekiej krewnej, która opiekuje się hrabiną podczas choroby. Rozalia to postać fikcyjna. Autorka pozwala nam wejść do salonu, do jej sypialni, zobaczyć jak się porusza, usłyszeć jej myśli, zajrzeć w głąb duszy. To postać z krwi i kości, w przeciwieństwie do papierowej Zofii, która jest główną bohaterką.
Napisanie biografii to trudne zadanie. Trzeba lawirować między odtwarzaniem i przytaczaniem faktów, a fabularyzowaniem fragmentów. Według mnie, autorce nie wyszło to najlepiej.
63. Modliszka (Matuszkiewicz Irena) 3,0

październik
64. Florystka (Bonda Katarzyna) 5,0 (pomimo wpadek korektorskich)
65. Zbrodnia Sylwestra Bonnard (France Anatole (właśc. Thibault Jacques Anatole François)) 4,5 (piękny język)
66. Jak powieść (Pennac Daniel) 5,0 - Dziękuję Marylku!
67. Inferno (Brown Dan) 4,0 szału nie ma
68. Tryb warunkowy (Cygler Hanna (właśc. Kanthak Anna)) 3,5

listopad
69. Dla siebie znalezioną ścieżką (Lutowska Małgorzata) 4,5 (czytatka Dolnośląskie ścieżki )
70. Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 5,0
71. Zaklinacz słów (Kader Shirin (pseud.)) 5,0 (recenzja)
72. Wielka Czwórka (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,5

grudzień
73. Droga do Domu: Księga II (Żuchowski Przemysław) 5,0 (recenzja)
74. Skarby drzewa (Lutowska Małgorzata) 5,0 (czytatka Skarby Jeleniej Góry)
75. Mężczyzna w brązowym garniturze (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,5 (opinia Afrykańska przygoda Anny)
76. Duch gór - Rübezahl: Geneza i upowszechnienie legendy (Biały Lucyna) 5,0 (opinia Duch Gór - opracowanie popularnonaukowe)
77. Anioł w kapeluszu (Szwaja Monika) 4,5
78. Sposób na Alcybiadesa (Niziurski Edmund) 5,0 (czytatka Ciamcia i piernik ze smalcem)
79. Noelka (Musierowicz Małgorzata) 5,5 (czytatka Ciamcia i piernik ze smalcem)
80. Osiem kroków tanga (Mazurek Krzysztof) 4,0
81. Ałtorka (Canals Cuca) POLEGŁAM!

Użytkownik: Mалъчик 01.01.2014 11:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytane w 2013 roku: ... | Pani_Wu
Był to mój najlepszy rok pod względem ilości, a także jakości przeczytanych książek :) . Tylko 2 książki oceniłem na 6 : Dziennik (Márai Sándor) oraz Maestro: Historia milczenia (Kącki Marcin).

styczeń 2013

12.Cwaniary (Chutnik Sylwia) 4,5
13. Krzyk Czarnobyla (Aleksijewicz Swietłana) 5,0
14. Wyznaję (Cabré Jaume) 4,5
15. Nagość życia: Opowieści z bagien Rwandy (Hatzfeld Jean) 5,0
16. Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej (antologia; Łopieńska Barbara, Janion Maria, Turowicz Jerzy i inni) 5,0
17. Ciemno, prawie noc (Bator Joanna) 5,5
18. Rozmowy z katem (Moczarski Kazimierz) 5,0
19. Magia (Márai Sándor) 5,0
20. Suche i wilgotne: Krótka wyprawa na terytorium faszysty (Littell Jonathan) 4,5

kwiecień 2013
21. Podróż do kresu nocy (Céline Louis-Ferdinand (właśc. Destouches Louis-Ferdinand)) 5,0
22. Wiele demonów (Pilch Jerzy) 3,5

42. Wyrwane strony (Czapski Józef) 4,0

czerwiec 2013
43. Śród żywych duchów (Szejnert Małgorzata) 5,5
44. Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) 5,5
45. Rozważania o wieku XX: Rozmowy Timothy'ego Snydera z Tonym Judtem (Judt Tony, Snyder Timothy) 5,0
46. Wielkie złudzenie?: Esej o Europie (Judt Tony) 4,5

64. Eli, Eli (Tochman Wojciech) 4,0
65. Dym (Turgieniew Iwan) 4,5
66. Palacz zwłok (Fuks Ladislav) 4,0
67. Dzienniki: Zeszyty podróżne: Tom 2 (Stachura Edward) 5,0
68. Światu nie mamy czego zazdrościć: Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej (Demick Barbara) 5,5
69. Car Putin: Feudalizm, korupcja i Bóg w państwie patrymonialnym (Arutunyan Anna) 4,5

listopad 2013
70. Nie ma ekspresów przy żółtych drogach (Stasiuk Andrzej) 5,0
71. Park niepotrzebnych Żydów (Kanowicz Grigorij) 4,5
72. Nocowała ongi chmurka złota (Pristawkin Anatolij) 4,0
73. Maestro: Historia milczenia (Kącki Marcin) 6,0
74. Z krwi, kości i wiary: Ksiądz Wojciech Lemański (Wacławik-Orpik Anna, Lemański Wojciech) 5,0
75. Erynie (Krajewski Marek (ur. 1966)) 4,5

80. Gorący oddech pustyni (Herling-Grudziński Gustaw) 4,5
81. Dziennik (1953-1956): Tom 1 (Gombrowicz Witold) 5,0
82. Rekolekcje paryskie (Tischner Józef) 5,0
83. Między snem a snem (Filipowicz Kornel) 5,0
84. Dziewczyna z lalką czyli O potrzebie smutku i samotności (Filipowicz Kornel) 5,0
85. Ości (Karpowicz Ignacy) 3,5
86. Chce się żyć (Pieprzyca Maciej) 4,5
87. Myśli o Rosji ...i nie tylko (Rotfeld Adam Daniel) 4,0
88. Śmierć spóźnia się o minutę: Trzy rozmowy (Torańska Teresa, Bristiger Michał, Głowiński Michał, Rotfeld Adam Daniel) [do książki dodano opisy lub recenzje] 5,5
89. Rosja w łagrze (Sołoniewicz Iwan) 5,5
Użytkownik: Pani_Wu 01.01.2014 17:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Był to mój najlepszy rok ... | Mалъчик
Faktycznie, wyniki masz imponujące. Myślę, że mniejszą rolę odegrał tu przysłowiowy łut szczęścia, a większą troskliwe dobieranie przez Ciebie lektur. Zauważ, że niższe oceny pojawiają się przy nowościach, które mogły Ciebie skusić szumem medialnym.

Pociesza mnie fakt, że oceniłeś "Za kogo ty się uważasz?" (Munro Alice) na 3,5. Słuchałam tej książki w formie audiobooka i porzuciłam. Być może dokończę ją w formie tradycyjnej, ale zdziwił mnie szum wokół tej pisarki w konfrontacji z książką. Z Twoich ocen widzę, że także "Taniec szczęśliwych cieni" (Munro Alice)nie znalazł Twojego uznania, zaś "Kocha, lubi, szanuje..." (Munro Alice) tak. Może powinnam swoje spotkanie z twórczością tej autorki zacząć od tej właśnie pozycji?

Zaciekawiłeś mnie książką Maestro: Historia milczenia (Kącki Marcin). Nie ma w Biblionetce żadnej informacji, bodaj noty wydawcy, przeczytało ją niewiele osób, ale każdy ocenił wysoko. Znalazłam i dodałam do bazy notę wydawcy, a książkę do poszukiwanych, chociaż pewnie skuszę się na kupno ebooka (niższa cena).

Życzę Ci w Nowym Roku wiele równie, a nawet bardziej, fascynujących lektur!

Użytkownik: Marylek 01.01.2014 17:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Faktycznie, wyniki masz i... | Pani_Wu
Mnie "Kocha, lubi, szanuje..." nie poruszyło zupełnie. Oceniłam na 4, bo warsztatowo proza Munro jest bez zarzutu, natomiast nie budzi we mnie żadnych emocji. Wręcz zniechęcona się czuję do autorki. Może kiedyś jeszcze spróbuję, ale nieprędko. Inna rzecz, że ja za opowiadaniami nie przepadam.
Użytkownik: Pani_Wu 01.01.2014 17:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie "Kocha, lubi, szanuj... | Marylek
Dobrze to ujęłaś, "nie budzi we mnie żadnych emocji". To właśnie czułam, a raczej tego nie czułam podczas słuchania "Za kogo ty się uważasz".
Spróbuję jeszcze, z powodu nagrody, przeczytać coś tej autorki. Tym razem w formie tradycyjnej książki.
Użytkownik: misiak297 01.01.2014 17:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze to ujęłaś, "nie bu... | Pani_Wu
Mnie nie podobała się książka "Uciekinierka" Munro. Natomiast "Za kogo ty się uważasz" było dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Ileż bólu kryło się między wierszami w tych prostych historiach! Pierwsze opowiadanie "Królewskie lanie" to prawdziwy majstersztyk - świetnie uchwycone wszystkie niuanse dziecięcej psychiki, toksyczność rodziny, zagubienie (bo raz jest dobrze, raz jest źle) i przemijanie.

Może rzeczywiście spróbuj tej książki w formie tradycyjnej? Wydaje mi się, że Munro nie jest dobra do słuchania - wiele może umknąć (ale ja może się nie znam, bo sam nie słucham audiobooków...).

A ja swoje zestawienie umieściłem tutaj:

Podsumowanie czytelniczego roku 2013
Użytkownik: ka.ja 01.01.2014 18:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie nie podobała się ksi... | misiak297
W "Królewskim laniu" mnie też uderzyło to, jak mistrzowsko Munro pokazała przemoc domową, w której to ofiara winna najbardziej, bo przecież sama przyznaje, że pyskowała. Ojciec bije, ale to nie jego pomysł, nie jego wola, on tylko wymierza zasądzona karę. Macocha też niewinna, bo przecież nie uderzyła. No naprawdę - trzeba było nie pyskować. To takie proste.
Użytkownik: misiak297 01.01.2014 18:24 napisał(a):
Odpowiedź na: W "Królewskim laniu" mnie... | ka.ja
Mnie to opowiadanie zachwyciło - obok psychologicznej głębi - doskonałą konstrukcją: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Mistrzostwo! Przypomina mi się cytat z "Gnoja" Wojciecha Kuczoka:

"Dopiero nad grobami okazuje się, żeśmy kochali rodziców za niespełnienia, za to, co się nam wspólnie nie udało, ich gafy wystają z grobu najrzewniej i nie dają się wepchnąć do środka. Ech, dopiero nad grobami okazuje się."

Munro rewelacyjnie pokazuje te rodzinne ambiwalencje - nienawiść na zmianę z miłością, miłość mimo nienawiści.
Użytkownik: Pani_Wu 01.01.2014 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie to opowiadanie zachw... | misiak297
Chyba faktycznie umyka to podczas słuchania. Zresztą ważne jest JAK czyta lektor. W "moim" audiobooku lektorka czytała monotonnie, nie akcentowała pewnych zdań czy fraz i stąd moje poczucie, że to takie prowincjonalne bla-bla-bla.
Potem wysłuchałam z zaciekawieniem całej "Głębokiej rzeki" Shusaku Endo w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. To książka o dużym ładunku przemyśleń, filozofii, akcja stanowi tam tylko pretekst. Ale Kołbasiuk był mistrzem. Oj, wielkim mistrzem.
Lubię i umiem słuchać. Potrafię na długi czas skupić się na słuchaniu czytanej książki. Raczej wolę wtedy nie robić niczego innego (mogę być w podróży). Odczuwam swoistą przyjemność ze słuchania dobrego lektora czytającego dobrą literaturę. To dla mnie coś więcej niż dobra literatura. To niemal teatr, w którym cała się zanurzam. Przyjemność do kwadratu.

Wrócę do twórczości Munro, ale bez pośredników :)
Użytkownik: Pani_Wu 01.01.2014 18:46 napisał(a):
Odpowiedź na: W "Królewskim laniu" mnie... | ka.ja
Ten przekaz zgubił się podczas słuchania audiobooka. Może dlatego, że lektorka opowiadała o tym beznamiętnie, nie wkładała emocji, nie była ani trochę aktorką. Czytała poprawnie, dykcja bez zarzutu, tembr głosu przyjemny, ale emocji zero.
Użytkownik: ka.ja 01.01.2014 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Ten przekaz zgubił się po... | Pani_Wu
Zdaje się, że ciężko znaleźć złoty środek w przypadku interpretacji lektorskiej. Mam za sobą "lekturę" audiobooka "Włoskie buty" Mankella i przez większość czasu miałam ochotę trzasnąć w ucho lektora, bo tak niemożebnie przeżywał, szarżował i wydziwiał. Ze wszystkich postaci kobiecych zrobił skrzeczące histeryczki, a z głównego bohatera - egzaltowanego, wybuchowego upierdliwca. Zdecydowanie wolałabym kompletną beznamiętność.
Użytkownik: Pani_Wu 01.01.2014 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdaje się, że ciężko znal... | ka.ja
Faktycznie, koszmar. Nie lubię też , gdy ktoś czyta zdyszanym głosem, jakby się spieszył. Wprawia mnie to w nerwowy nastrój.
To prawda, czasem nie słucham audiobooka z powodu denerwującego stylu lektora. Niestety także często sam autor bywa kiepskim lektorem, z całym szacunkiem dla jego literackich umiejętności.
W przypadku książki Munro wszystko było w porządku, poza tym, że do mnie nie dotarło :)
Użytkownik: Mалъчик 02.01.2014 10:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Faktycznie, wyniki masz i... | Pani_Wu
Dziękuję :), też Ci życzę wielu przyjemnych godzin spędzonych z ciekawą książką!