Dodany: 31.12.2013 21:42|Autor: ilia

Czytatnik: Life is brutal and full of zasadzkas ...

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2013

Przeczytałam 93 książki, w tym 29 z własnej biblioteczki, 23 z biblioteki miejskiej, 41 od biblionetkowiczów (śląskie spotkania). Jest to mniej niż w zeszłym roku, wtedy przeczytałam 114 książek, ale i tak dużo w porównaniu z czasem przedbiblionetkowym, kiedy czytywałam rocznie ok. 50 książek.

Najciekawsze, najbardziej interesujące dla mnie okazały się:
Wyjątek (Jungersen Christian) (ocena 5,5) przeczytana w styczniu
Matryca Energetyczna: Innowacyjne uzdrawianie (Bartlett Richard) (5,5) luty
Od lekarza do grabarza: Nie bójmy się raka, nie bójmy się chorób serca (Maslanky Jerzy) (5) kwiecień
Miedzianka: Historia znikania (Springer Filip) (6) kwiecień
Dallas '63 (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (5,5) maj
Sztuka minimalizmu w codziennym życiu (Loreau Dominique) (5) czerwiec
Zjadanie zwierząt (Foer Jonathan Safran) (6) lipiec
Chmurdalia (Bator Joanna) (5,5) sierpień
Ciemno, prawie noc (Bator Joanna) (5,5) październik
Bóg zapłać (Tochman Wojciech) (5,5) październik
Wzgórze Błękitnego Snu (Newerly Igor (Abramow-Newerly Igor)) (5,5) październik
W syberyjskich lasach: Luty-lipiec 2010 (Tesson Sylvain) (6) październik, moja czytatka Syberia - marzenie
O Bogu: Norman Mailer rozmawia z Michaelem Lennonem (Mailer Norman Kingsley (właśc. Mailer Nachum Molech), Lennon Michael) (6) październik
Miasto Heroda: Notatki palestyńskie (1938 r.) (Kuncewiczowa Maria) (5) listopad
Wyzwolenie zwierząt (Singer Peter) (6) listopad, moja czytatka Testy na zwierzętach

Za książkę roku 2013 uznałam bezapelacyjnie - Zjadanie zwierząt (Foer Jonathan Safran) - moja recenzja książki Smacznego?
Odkrycie roku - Kuncewiczowa Maria. Mam ochotę bliżej poznać jej twórczość.
Gniot roku - Pod niemieckimi łóżkami: Zapiski polskiej sprzątaczki (Polanska Justyna (pseud.)) (1,5)
Rozczarowanie roku - Zajezierscy (Gutowska-Adamczyk Małgorzata) (3)

W 2013 kupiłam 117 książek. Najwięcej w grudniu - 24, wrześniu - 19, listopadzie - 16.
Muszę stwierdzić, że chyba wpadłam w nałóg kupowania książek przez internet, a zwłaszcza rzucania się na wszystkie wyprzedaże. Nie mogę się oprzeć, aby nie kupić książki, której tematyka mnie interesuje, a jest sprzedawana np. 55% lub 67% taniej. Jak tu się oprzeć takiej okazji, takiej pokusie?

Podarowałam osiedlowej bibliotece ok. 20 książek, a biblionetkowiczom 13, w ramach akcji "BiblioNETkołaj 2013".

Napisałam recenzję książki Pół życia w ciemności: Biografia Zygmunta Kałużyńskiego (Kałużyński Wojciech) pt. Swawolny Zyzio, czyli ostatnia Perła z lamusa, za którą otrzymałam wyróżnienie od Redakcji i książkę :)

Obejrzałam 137 filmów i kilkanaście seriali.
Filmy
Najbardziej interesujące filmy to:
- Capote (oglądany w styczniu) - http://www.filmweb.pl/Capote
- Zdobyć Woodstock (II) - http://www.filmweb.pl/film/Zdoby%C4%87+Woodstock-2009-489264
- Mała miss (II) - http://www.filmweb.pl/Mala.Miss
- Wszystko za życie (II), film który najbardziej mnie wzburzył, oglądałam wieczorem i nie mogłam zasnąć przez pół nocy - http://www.filmweb.pl/Wszystko.Za.Zycie
- Gran Torino (II) - http://www.filmweb.pl/film/Gran+Torino-2008-476580
- The Hurt Locker. W pułapce wojny (III) - http://www.filmweb.pl/film/The+Hurt+Locker.+W+pu%C​5%82apce+wojny-2008-416984
- Incepcja (III) - http://www.filmweb.pl/Incepcja
- Melancholia (IV) - http://www.filmweb.pl/film/Melancholia-2011-547745
- Jabłka Adama (V), film szalony, bardzo ciekawy, zastanawiający - http://www.filmweb.pl/Jablka.Adama
- Życie na podsłuchu (VI) - http://www.filmweb.pl/Zycie.Na.Podsluchu
- W samo południe (VII) - http://www.filmweb.pl/film/W+samo+po%C5%82udnie-1952-31636
- Wojna polsko-ruska (IX), książkę oceniłam na 1, ale film jest bardzo dobrze zrobiony - http://www.filmweb.pl/film/Wojna+polsko-ruska-2009-298581
- Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna (X) - http://www.filmweb.pl/Wiosna.Lato.Jesien.Zima.Wios​na
- Łuk (XI) - http://www.filmweb.pl/Luk
- Listy do M. (XII) - http://www.filmweb.pl/film/Listy+do+M.-2011-613510

Seriale
Najciekawsze seriale to:
- Homeland - na kanale FOX - http://www.filmweb.pl/serial/Homeland-2011-595358
- Zawód: Amerykanin (FOX) - http://www.filmweb.pl/serial/Zaw%C3%B3d%3A+Ameryka​nin-2013-663711
- Demony da Vinci (FOX) - http://www.filmweb.pl/serial/Demony+da+Vinci-2013-644580
- Rząd - serial duński (AleKino+) - http://www.filmweb.pl/serial/Rz%C4%85d-2010-547296
- House of Cards (AleKino+) - http://www.filmweb.pl/serial/House+of+Cards-2013-620036
- Top of the Lake (AleKino+) - http://www.filmweb.pl/serial/Tajemnice+Laketop-2013-633726
- Luther (AleKino+) - http://www.filmweb.pl/serial/Luther-2010-548378

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2022
Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2023

Użytkownik: misiabela 31.12.2013 21:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam 93 książki, ... | ilia
Mariolu, jesteś na Filmwebie?
Użytkownik: ilia 31.12.2013 22:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Mariolu, jesteś na Filmwe... | misiabela
Nie, nie jestem, ale bardzo często z niego korzystam. Gdy obejrzę jakiś film, to potem wchodzę na Filmweb, aby zobaczyć, co sądzą inni na jego temat. Sprawdzam też różne szczegóły, np. obsadę filmu, reżysera, czytam recenzje itp.