Dodany: 19.03.2008 23:20|Autor:

z okładki


"Książka Artura Domosławskiego jest u nas pierwszą od wielu lat próbą głębokiego i mądrego opisania tej ciągle mało znanej ziemi - Ameryki Łacińskiej (...) próbą ambitną, rzetelną i wciągającą. Domosławski jest dociekliwy, stara się wszystko poznać, jak najlepiej i jak najwięcej zrozumieć. Rezultaty tych dociekań są imponujące".

z przedmowy Ryszarda Kapuścińskiego


"Książka jest bilansem drugiej połowy XX wieku lub, jeśli kto woli, »bilansem otwarcia« XXI wieku w Ameryce Łacińskiej. Nic nie wyszło z tych prób, które pamięta moje pokolenie: bunty przegrały; rewolucja kubańska, u początku otoczona entuzjazmem, jest dziś w stanie, w jakim jest; chilijski »cud gospodarczy« za Pinocheta nie był aż takim cudem, jak się to często w Polsce sądzi...

Dziesiątki, może setki rozmów z ludźmi politycznie znaczącymi i z tymi przeciętnymi. Wielki wysiłek, by widzieć rzeczy wielostronnie i w sposób zniuansowany. Chyba tylko w dwóch, trzech sprawach Artur Domosławski wypowiada się w sposób przesądzający sprawę. Nie ma dobrych i złych tortur. Bieda i społeczne wykluczenie ludzi z dzielnic nędzy wzbudzają przerażenie; nie ma złudzeń co do perspektyw likwidacji tych plag. Koniec historii? Śmieszne. Nie w Ameryce Łacińskiej. Dramatyczna książka!"

prof. Marcin Kula, historyk, latynoamerykanista


Artur Domosławski (ur. 1967), reporter i publicysta „Gazety Wyborczej". Pisze o Ameryce Łacińskiej, o problemach globalizacji i o Kościele współczesnym. Autor książek „Chrystus bez karabinu” (o kontrowersjach wokół pontyfikatu Jana Pawła II) i „Świat nie na sprzedaż” (o światowym ruchu antyglobalistycznym; nagroda „Książka Lata 2002” Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu).

[Świat Książki, 2004]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1733
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: reniferze 11.06.2024 10:08 napisał(a):
Odpowiedź na: "Książka Artura Domosławs... | carmaniola
Autor podjął się syzyfowej wręcz pracy opisania dyktatur i rewolucji w Ameryce Łacińskiej, uwzględniając opracowania naukowe, reportaże, własne obserwacje i liczne wywiady na przestrzeni lat. Książka jest naprawdę poruszająca, odbiera nadzieję i wiarę. W dodatku można się pogubić w tych wszystkich historiach - okazuje się, że Europa to kontynent spokoju i łagodności...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: