Dodany: 2013-12-09 18:09|Autor:

Książka: Dziewczęta i kobiety
Munro Alice
Notę wprowadził(a): parilicium

nota wydawcy


Lata 40., kanadyjska prowincja. Del Jordan, dziewczynka, później dziewczyna, mieszka na farmie swojego ojca, gdzie jej najczęstszymi towarzyszami są ekscentryczny przyjaciel rodziny i szorstki młodszy brat. Kiedy Del zacznie spędzać więcej czasu w mieście, pojawią się też kobiety: matka agnostyczka sprzedająca farmerom encyklopedie, lubieżna Fern Dogherty i najlepsza przyjaciółka, Naomi. Dzięki tym nauczycielom i nauczycielkom, a także dzięki własnym doświadczeniom z seksem, narodzinami i śmiercią, Del odkrywa jasne i mroczne strony kobiecości.

Problemy dorastania i dojrzewania w scenerii prowincjonalnej miejscowości w Ontario. Kilkanaście opowiadań to epizody z życia młodej dziewczyny tworzące jedną całość. Główna bohaterka przeistacza się w kobietę, z czasem przenosi się do wielkiego miasta i zaczyna zdobywać nowe doświadczenia. Poznaje życie, wchodzi w nowe relacje z najbliższym otoczeniem. Staje się świadomą siebie i swoich potrzeb kobietą. Autorka dba o detale i psychologiczną głębię postaci.


"Munro ma nieprawdopodobną umiejętność odkrywania niezwykłego w zwyczajnym".
"Newsweek"

"To jedna z najzdolniejszych i najbardziej elokwentnych współczesnych pisarek".
"New York Times"

"W jej opowiadaniach pełno kipiących emocji, pryskają przesądy, mnożą się niespodzianki, dziwne plotki, skrywane ekscesy seksualne i drastyczne zbrodnie. Lektura Munro nieodmiennie wprawia w zachwyt i zdumienie".
Margaret Atwood, "The Guardian"

"Bohaterowie tej książki zostali pokazani ze współczuciem, które czyni ich wstrząsająco prawdziwymi".
"New Yorker"

[W.A.B., 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 777
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: reniferze 2014-03-27 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Lata 40., kanadyjska prow... | parilicium
Jestem mile zaskoczona tą książką. Piękny pasaż przez emocje dzieciństwa i młodości, obejmujący również bogatą panoramę współczesnego bohaterce świata. Warto przeczytać :).
Użytkownik: misiak297 2014-03-27 22:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem mile zaskoczona tą... | reniferze
Proszę, a myślałem, że nie przekonasz się do Munro! A widzę, że u Ciebie to jak u mnie - pierwsza przygoda nieudana, a druga - miłe zaskoczenie:)

Mnie też "Dziewczęta i kobiety" bardzo się podobały.
Użytkownik: reniferze 2014-03-27 22:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę, a myślałem, że ni... | misiak297
Szczerze mówiąc, przeczytałam tylko z jednego powodu.. bo kupiłam w biednorce na promocji ;). Inaczej pewnie unikałabym Munro - a teraz zastanowię się nad innymi jej książkami.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: