Dodany: 2013-12-09 02:40|Autor: Pingwinek

Patrick Süskind - "Pachnidło"

(Czytatka zdradza co nieco.)

Książka przereklamowana - najwyżej 3+. Mnie ta historia nic a nic nie obeszła. Zgoda, zmysł węchu fajna sprawa, nie jestem odporna na zapachy, zakończenie też w sumie niegłupie, czas i miejsce akcji okej - ale co ja poradzę na to, że mnie "Pachnidło" nie porwało?

"Bóg zsyła dobre i złe czasy, ale nie życzy sobie, byśmy w złych czasach jęczeli i biadolili (...)."
-> Ze złymi czasami to niech idzie gdzie indziej.

"Rzeźwy zapach budzącego się dnia, pierwszego brzasku dnia, jaki przeżył na wolności. Ten zapach zwiastował mu wtedy wolność. Zwiastował mu inne życie. Zapach owego poranka był dla Grenouille'a zapachem nadziei."
-> Zapach wiosny, wolności, nadziei...

"Każdy człowiek pachnie inaczej (...)."
-> Ależ oczywiście.

"(...) zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści."
-> Feromony <3

"Strzeżonego Pan Bóg strzeże."
-> Strzeżony ubezpieczony. I tyle.

"(...) wszystko wspominał z wielkim upodobaniem. Ba, kiedy tak cofał się pamięcią wstecz, zdawało mu się, iż jest człowiekiem obdarzonym wyjątkowym szczęściem i że przeznaczenie wiodło go wprawdzie pokrętnymi, ale koniec końców właściwymi drogami - czyż inaczej mógłby znaleźć się tutaj, w tej ciemnej izbie, u celu swych pragnień?"
-> Ja w "przeznaczenie" nie wierzę.

Pachnidło (Süskind Patrick)