Dodany: 13.03.2008 19:54|Autor:

Pięć Egipcjanek opowiada historie swojego życia. Ich opowieści bywają mistyczne, miejscami okrutne i tragiczne, ciepłe, zabawne, a czasem wzruszające, ale zawsze osadzone w konkretnych przykładach.

Wyłania się z nich sugestywny obraz złożonej sytuacji drugiej żony w małżeństwie poligamicznym, komplikacji związanych z rozwodem, rytuałów obrzezania dziewcząt i zawarcia małżeństwa, cierpienia spowodowanego utratą dzieci oraz gospodarowania skromnymi zasobami rodziny.

To fascynująca lektura i kopalnia wiedzy na temat kultury i życia we współczesnym Egipcie.

Khul-khaal to ciężkie, złote lub srebrne bransolety nakładane na kostki przez zamężne kobiety w Egipcie. Bransolety te wydają dźwięk, który informuje innych o statusie noszącej je kobiety.

Khul-khaal ograniczają swobodę ruchów, ale mogą też przynosić kobiecie korzyści. Jako ozdoba połyskująca na kształtnej kostce i przy każdym kroku wydająca charakterystyczny, brzęczący odgłos, bywają uwodzicielskie.

Małżeństwo jest dla Egipcjanek najważniejszą rzeczą na świecie – po to się rodzą i do tej roli są przygotowywane, to małżeństwo bowiem powinno zapewnić im godne i dostatnie życie.

Czy jednak nie staje się ono kolejnym więzieniem, a srebrne lub złote bransolety nie są w istocie kajdanami?

Życie egipskich kobiet jest niełatwe, ale radzą sobie z nim na swój sposób i starają się być szczęśliwe.

„W naszych stronach ludzie wolą chłopców, bo dziewczynki mają ciężkie życie. Ich los jest trudny we wszystkich rodzinach, niezależnie od narodowości. Życie dziewczynki różni się od życia chłopca. Dziewczyna nie może być pewna, że znajdzie szczęście w małżeństwie, a celem jej życia jest wyjście za mąż i urodzenie dzieci. Życie dziewczynki i kobiety to ciężka próba. Nie wiem, dlaczego".

Umm Gad (jedna z bohaterek książki)

[Smak Słowa, 2008]