Dodany: 13.03.2008 13:12|Autor:

Książka: Przypomnij sobie
Hirvonen Elina
Notę wprowadził(a): verdiana

Czy to był wypadek? A może próba morderstwa? Brat narratorki, Jonasz, jest przekonany, że ich ojciec chce zgładzić swoją rodzinę. Ale Jonasz zawsze był nadwrażliwy, aż w końcu trafił do szpitala psychiatrycznego. Wydaje się, że jego siostra o wiele lepiej radzi sobie w starciu ze światem: wiąże się z Amerykaninem, który po zamachach 11 września opuszcza swój kraj. Jednak już wcześniej jego rodzina ucierpiała w zderzeniu z wielką historią: ojciec postradał zmysły po powrocie z Wietnamu, matka, narkomanka i hipiska, oddała go do domu opieki. Punktem kulminacyjnym akcji jest demonstracja przeciwko atakom Stanów Zjednoczonych na Irak. Jonasz chce popełnić samobójstwo - na znak protestu. Policja rozsyła za nim list gończy.

W znakomitym debiucie Hirvonen sprawnie wplata koleje losu pewnej rodziny i indywidualne historie w świat wielkiej polityki. W usta szalonego Jonasza wkłada gorzkie osądy o współczesnym świecie.

"Powieść tak dobrze skomponowana, że aż trudno uwierzyć, że to debiut. Zacząłem czytać w autobusie, wracając do domu, i nie mogłem się oderwać".
Frank Johansson, dyrektor fińskiej sekcji Amnesty International

"Poetycka powieść, która dogłębnie bada to, o czym mówi".
Mari Mörö, pisarka

"Elina Hirvonen jest jedną z najbardziej obiecujących debiutantek fińskich ostatnich lat. Jej sposób pisania charakteryzuje się językową i narracyjną lekkością".
Seppo Puttonen, dziennikarz

"Powieść o uczuciach zarówno szkodliwych, jak i uzdrawiających, bez pasów bezpieczeństwa i bez krat".
"Senza Filtro"

[WAB, 2008]