Dodany: 02.12.2013 22:13|Autor:

Seria "Reporterzy »Dużego Formatu«": najlepsi autorzy, gorące tematy i fascynujące historie bez fikcji.

"Podmoskiewski park narodowy milionerów nazywa się Rublowka.
Poruszamy się tu powoli, a naprzeciwko nas suną samochody klasy luks: mercedes, mercedes, maybach, mercedes, bentley, volkswagen (ups, to służba pojechała), mercedes, mercedes, maybach, mercedes... Wokół nas rozpościera się dziewiczy las. Na jego skraju reklamy zachęcają do kupna pierścionka w cenie niewielkiej posiadłości, posiadłości w cenie niewielkiego kraju, łódki w cenie niewielkiego lotniskowca...
Bogaci i sławni żyją tu za wysokimi płotami, a my, po drugiej stronie, chcemy wiedzieć, co jedzą, w co wierzą, czego się boją, na co mają nadzieję... I — a niech ich czort! — skąd mają tyle pieniędzy?"

Walerij Paniuszkin (ur. 1969 w Leningradzie), jeden z najbardziej znanych i wpływowych rosyjskich dziennikarzy, zaangażowany publicysta, pisarz, scenarzysta. Z wykształcenia teatrolog. Za swoje felietony dla portalu Gazieta.ru w 2004 roku otrzymał najważniejszą nagrodę dziennikarską w Rosji, Złote Pióro. Pisał m.in. dla gazety "Kommiersant" i magazynów "GQ", "Esquire" i "Snob". Współpracuje z Rosyjską Fundacją Pomocy i pisze scenariusze charytatywnych koncertów "Podaruj życie". Napisał dotąd dziewięć książek. W Polsce znany dotychczas jako autor trzech z nich: "Michaił Chodorkowski: więzień ciszy", "Gazprom: rosyjska broń" oraz "Dwanaścioro niepokornych. Portrety nowych rosyjskich dysydentów".

[Agora SA, 2013]