Dodany: 01.12.2013 15:46|Autor: emik84

Duch Gór

"Legendy o Duchu Gór" to książka opracowana przez Reginę Chrześcijańską, z ciekawymi ilustracjami Agaty Szmigiel. Skierowana jest do najmłodszych czytelników i zawiera 9 krótkich historyjek o zamieszkującym Karkonosze Duchu Gór, potocznie zwanym przez tamtejszych mieszkańców Liczyrzepą.

Karkonosze już od dawna przyciągają bogatymi walorami krajobrazowymi turystów z kraju i zagranicy. Przypomnę tylko, że to najwyższy masyw górski Sudetów, a jego najwyższym szczytem jest oczywiście Śnieżka ;). Nie każdy jednak wie, że tych terenów strzeże Duch Gór. Jest to bardzo mądry, samotny, wiekowy pan, który co jakiś czas opuszcza swój podziemny pałac. Pod różnymi postaciami zagaduje turystów i nigdy nie przechodzi obojętnie obok krzywdy ludzkiej. Jeżeli więc tak jak ja lubicie wędrówki po Karkonoszach, miejcie oczy i uszy szeroko otwarte. Kto wie, może spotkacie na szlaku Liczyrzepę, który wybrał się właśnie na spacer po okolicy. Byłaby to z pewnością niezapomniana przygoda ;).

Moje maluchy z wielką uwagą pochłaniały kolejne legendy, wracając myślami do zeszłorocznych wakacji spędzonych przecież między innymi w Karkonoszach. Z książki dowiedzieliśmy się naprawdę wielu ciekawostek, w tym - dlaczego Duch Gór przezywany jest Liczyrzepą, oraz poznaliśmy wiele jego przygód świadczących o tym, że ma pogodną i sprawiedliwą naturę. Dowiedzieliśmy się też, jaka kara czeka wszystkich, którzy drwią z jego przezwiska i jak sowicie nagradza uczciwych i będących w potrzebie wędrowców górskich.

Wszystkie legendy zawarte w książce są łagodne i ciepłe, i z pewnością zainteresują każdego malucha. Opowiadania są niezbyt długie, napisane bardzo zajmująco i jednocześnie zrozumiale. Nas po prostu urzekły, tym bardziej, że jesteśmy mieszkańcami Dolnego Śląska i wielokrotnie gościliśmy w karkonoskich górach.

Gorąco polecam.

[recenzja opublikowana również na blogu osobistym]