Dodany: 01.12.2013 15:45|Autor: emik84

Tajemniczy Duch Gór

"Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór" to zbiór 23 legend opracowanych przez Ivo Łaborewicza. Autor, mgr historii, specjalista w dziedzinie archiwistyki dziejów regionalnych (głównie obszaru Sudetów), ma na swoim koncie ponad 400 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Książka jego autorstwa (wyd. Ad Rem, 2011) opatrzona jest przepięknymi ilustracjami przedstawiającymi zarówno krajobraz karkonoskich gór, jak i postacie odziane w stroje ludowe. Twórcą tych arcydzieł jest Janusz Motylski, miejscowy artysta malarz.

Zbiór legend przybliży każdemu czytelnikowi postać władcy gór, pana Karkonoszy zwanego popularnie Liczyrzepą. Według ludowych podań jest to sędziwy starzec, któremu na sercu leżą szczególnie troski i problemy ludzkie. Ceni on sobie nade wszystko uczciwość i chętnie przybywa na wezwanie każdego górskiego wędrowca, dając mu zawsze to, na co ów podróżnik zasługuje. Niektórzy wracają więc do domu z kieszeniami wypchanymi złotem, by już nigdy nie zaznać głodu, na innych czeka natomiast sroga kara.

W książce znajdziemy legendy o różnej tematyce. Niektóre z nich są wzruszające - jak ta, w której Duch Gór spotyka dobrą matkę, inne zaś szydercze, wywołujące uśmiech na twarzy - jak ta, w której Duch Gór leczy chorego z urojenia. Wszystkie łączy jednak pokrzepiające zakończenie. Liczyrzepa zawsze sowicie obdarowuje dobrych i szlachetnych ludzi, a chciwców i nikczemników sprawiedliwie karze.

Lektura została bardzo ciepło odebrana przez moje maluchy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły przygody mądrego Ducha Gór, a na ich buźkach malowały się nieustannie radosne uśmiechy. Legendy są napisane językiem bardzo przystępnym dla maluchów, ponadto czytanie uatrakcyjniają cudowne ilustracje, które jak magnez przyciągają dzieci do lektury. Książka sprawiła, że moje szkraby zapragnęły, kolejny raz zresztą, odwiedzić ulubione górskie szlaki i pooddychać rześkim górskim powietrzem ;).

Myślę, że całość jest dla młodego odbiorcy bardzo pouczająca, daje do myślenia i uczy szacunku dla przyrody i innych ludzi. Polecam więc książkę wszystkim dzieciom, sądzę, że nie tylko idealnie sprawdzi się podczas wakacyjnych wyjazdów w góry, ale będzie też wspaniałą pamiątką po udanym rodzinnym wypadzie w piękne polskie Karkonosze ;).

[recenzja opublikowana również na blogu osobistym]