Dodany: 24.11.2013 22:31|Autor:

Wszystkie twarze Gałczyńskiego.

Kim był poeta, który zapisał się w zbiorowej pamięci wierszami o zaczarowanej dorożce i Teatrzykiem Zielona Gęś? Kpiarzem sypiącym fajerwerkami dowcipu? Oszustem, słodkim szarlatanem, sztukmistrzem wyciągającym wiersze jak króliki z kapelusza? A może "psem na forsę" piszącym dla tego, kto zapłaci?

Czarujący mężczyzna i bezlitosny cenzor. Kochający mąż i niewierny uwodziciel. Poeta uwikłany w alkoholowy nałóg i niebezpieczne flirty z polityką. Nie tylko poezja Gałczyńskiego mieni się wieloma odcieniami. Także sam poeta ma wiele twarzy. Anna Arno odkrywa je wszystkie.

"Pieczenie Zielonej Gęsi? Odczarowana Dorożka? Na szczęście nie. Ta książka jest jak czułe libretto wielkiej opery życia Gałczyńskiego".
Grzegorz Turnau

"Minęło 60 lat od śmierci Poety, a my wciąż znajdujemy w wymyślonych przez niego światach coś dla siebie, wolimy nonsensy od sensów. I jak On drwimy z niepotrzebnego patosu".
Magda Umer

"Ilu było Gałczyńskich? I który z nich był tym prawdziwym? Odpowiedź na te pytania znajduje się w książce Anny Arno, wciągającej opowieści o życiu niepospolitego człowieka".
Michał Nogaś

"Uważaj na niego, dziewczyny kolego. Bo Gałczyński jest piękny. W każdym sensie".
Maciej Maleńczuk

[Znak, 2013]