Dodany: 19.11.2013 11:04|Autor:

Droga 312 to chiński odpowiednik amerykańskiej Route 66. Pokonując dystans prawie pięciu tysięcy kilometrów ze wschodu na zachód, Rob Gifford, popularny reporter National Public Radio, znawca języka mandaryńskiego, opowiada o przygodach w podróży trzystadwunastką, którą przejechał od Szanghaju do granicy z Kazachstanem. Po drodze zapoznaje czytelnika z wielobarwną mozaiką chińskiej rzeczywistości i zadaje, interesujące każdego z nas, zasadnicze pytania o Chiny: Czy rzeczywiście będą następnym światowym supermocarstwem? Czy są tak silne i potężne, jakie wydają się z zewnątrz? Kim są zwykli Chińczycy, do których – jak się wydaje – należy XXI wiek?

"Wielka opowieść drogi – od restauracji Hooters w Szanghaju do żelaznego domu konfucjanizmu. »Chińska droga« to książka refleksyjna, zabawna, wnikliwa, anegdotyczna, pełna zdrowego humoru i niezwykłych odkryć".

Scott Simon, prowadzący audycję "Weekend Edition" w radiu NPR, autor "Windy City"

"Najlepsze momenty tej ujmującej relacji to spotkania z ludźmi, z jakimi większość podróżujących po Chinach nigdy nie miałaby okazji porozmawiać".

"Financial Times"

"Patrząc z daleka, można sądzić, że na horyzoncie pojawia się nowe supermocarstwo, jednak Rob Gifford dostrzega z bliska, że Chiny są »słabsze i bardziej kruche, niż się wydaje« [...]. Autor wsłuchuje się w głosy zwykłych ludzi".

"The Washington Post Book World"

[Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013]