Dodany: 02.03.2008 21:31|Autor:

Żywa lekcja historii!

Frapujący tekst prof. Władysława Bartoszewskiego przybliżający i analizujący Powstanie Warszawskie. Ponad 100 emocjonujących fotografii: Adama Bujaka oraz powstańczego fotoreportera Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Na zdjęciach m.in. słynne ekspozycje, wnętrza i wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Przekroczyłem próg i natychmiast zostałem odcięty od świata zewnętrznego. Wszedłem do budynku i zostałem wprost obezwładniony. Drzwi zatrzasnęły się za mną, a ja w tym samym momencie pozostawiłem za sobą nie tylko dzienne światło, ale i nieistotną codzienność. Odczuwali to samo inni zwiedzający, dzięki czemu atmosfera była niezwykła. Natychmiast po wejściu wyciszali się w zadumie, rozmawiając co najwyżej szeptem. [...]

W przeciwieństwie do wielu innych podobnych miejsc, tutaj czuje się i przeżywa historię. Wyposażenie hal i pawilonów budzi emocje, skądinąd też dlatego, że wielu Polaków ma osobiste powiązania z Powstaniem.

[...] Chodząc pośród murów Muzeum widziałem wiele twarzy młodych mężczyzn i kobiet, uwiecznionych na zdjęciach. Wszyscy walczyli w Powstaniu, a ci, którzy przeżyli są dzisiaj dziadkami i babciami. Niejeden z nas miał w bliższej lub dalszej rodzinie warszawskiego powstańca. Widziałem obok mnie wielu młodych ludzi, a w ich oczach odbijały się te same uczucia, które i ja w sobie nosiłem".

Z posłowia "Przeważał podziw - refleksje po zwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego".

[Biały Kruk, 2008]

Wyświetleń: 2006
Użytkownik: julian-florian 30.09.2009 12:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Żywa lekcja historii! ... | verdiana
Nie wiem, czy kiedyś uda mi się zwiedzić osobiście Muzeum Powstania Warszawskiego - być może nie, ale i tak czuję się, jakbym tam był. Sprawił to wspaniały album „Opuszczeni bohaterowie Powstania Warszawskiego”. Mistrzowskie zdjęcia Adama Bujaka pozwoliły mi dokładnie obejrzeć całą ekspozycję, może nawet dokładniej i bardziej szczegółowo niż gdybym znalazł się tam osobiście. Autorowi zdjęć udało się nie tylko ukazać wszechstronnie licznie zgromadzone muzealne eksponaty, ale także oddać szczególny klimat i nastrój panujący w tym nowoczesnym, multimedialnym muzeum. I co być może jeszcze ważniejsze - udaje się niemal przenieść czytelnika w czasie, by stawał się niemym świadkiem Tamtych Tragicznych Wydarzeń sprzed 65 lat.
Mistrzowskie fotografie Adama Bujaka uzupełniają dwa interesujące i wartościowe teksty, które zostały ułożone na zasadzie klamry. Autorem pierwszego wprowadzającego jest prof. Władysław Bartoszewski, natomiast drugi umieszczony na końcu albumu został napisany przez wnuka powstańca warszawskiego. Jest to moim zdaniem, bardzo mądre zestawienie – z jednej strony mówi świadek Tamtych Dni, a z drugiej – młody człowiek przedstawia swoje osobiste releksje po zwiedzeniu muzeum.
Jak wspomniałem, dzięki temu albumowi "byłem" w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo budujące jest to, co jeszcze tam zobaczyłem... na zdjęciach p. Bujaka. W muzeum jest pełno młodych ludzi!
Ten album dodał mi otuchy!