Dodany: 05.11.2013 15:40|Autor: tost55

Eugenika

Eugenika. Wielu ludziom to słowo kojarzy się z makabrycznymi praktykami, które stosowano w Trzeciej Rzeszy. I słusznie. To właśnie w tym kraju eugenika miała największy wymiar i to właśnie tam najwięcej osób ucierpiało z powodu pseudonaukowych teorii, w myśl których próbowano za pomocą inżynierii społecznej doprowadzić do stworzenia idealnego społeczeństwa. Jednakże powszechna wiedza na ten temat jest raczej intuicyjna, powierzchowna. Naprzeciw zainteresowaniu tym problemem wychodzi Maciej Zaremba.

W swojej książce opisuje dzieje eugeniki od jej początków, pokazuje przykłady wszystkich państw, gdzie stosowano tego rodzaju praktyki. Zwraca szczególną uwagę na Szwecję, gdzie od lat mieszka - jak się okazuje, tam waśnie najdłużej stosowano metodę sterylizacji obywateli jako panaceum na bolączki nadmiernie rozbudowanego systemu opieki społecznej.

Eugenika to nie tylko element systemu w państwach totalitarnych, występuje niezależnie od tego, czy u władzy jest lewica, czy prawica. Również na polskim podwórku odnajdujemy zwolenników eugeniki, którzy - jak się później okazało - sami stali się jej ofiarami.

"Higieniści" to pozycja dobrze opracowana, mająca wysoką wartość naukową. Bez wątpienia warta przeczytania. Doskonale obnaża niedorzeczność eugenicznych teorii. Uczy i ostrzega.

Polecam.