Dodany: 21.10.2013 08:11|Autor:

Książka: Kawior astrachański
Kruszona Michał
Notę wprowadził(a): agnesines

"Kawior astrachański" to historia kryminalna, w której główny bohater, Polak - wielbiciel kawioru, złodziej samochodów i płatny zabójca - ucieka do Astrachania. Chce odciąć się od Polski i w Rosji zacząć życie od nowa, tu żyć, pracować i kochać. Ryzykuje współpracę z miejscowym półświatkiem, ale nie docenia sił, w których grę wplątał się na własne życzenie.

Wartka akcja, utrzymana w nurcie czarnego kryminału, w którą autor wplata anegdoty i ciekawostki o historycznym i współczesnym Astrachaniu, o mieszkających tam kiedyś i dzisiaj Polakach, o tyglu narodów i religii w delcie Wołgi, o rybach, które są źródłem kawioru, o samym kawiorze, a przede wszystkim o dzisiejszej Rosji.

W książce znajduje się 80 fotografii ilustrujących opowieść oraz, jako atrakcja - przepisy pochodzące z kuchni tamtej części świata. Ta paradokumentalna historia nadaje książce również głębszy wymiar - daje się odczytywać jako alegoria polskich relacji ze Wschodem - bliskim i jednocześnie trudnym do zrozumienia. A także jako metafora losu człowieka, który podejmuje próbę zapanowania nad swym przeznaczeniem i sam sobie wyznacza granice zła i dobra.

Autor był nominowany wcześniej do nagrody Angelus (bestsellerowa książka: "Rumunia. W poszukiwaniu diabła"), jest też laureatem nagrody Bursztynowy Motyl im. A. Fiedlera za "Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór".

[Wydawnictwo Tamaryn, 2013]