Dodany: 15.10.2013 13:53|Autor: misiak297

Książki i okolice> Pisarze> Musierowicz Małgorzata

Ciekawy felieton Tomasza Piątka o Musierowicz

Jak w temacie, zobaczcie sami! Zgadzacie się z Tomaszem Piątkiem?

Bo ja poza błędem rzeczowym (to nie Laura, tylko Róża zaszła w przedślubną ciążę - ale właściwie bardziej do Laury taka przedślubna ciąża by pasowała!), muszę przyznać mu sporo racji.

Zgadzam się nieco z tym odrealnieniem, które dość brutalnie wypunktowuje piątek:

"Dzieci z tej rodziny rozkoszują się poezją, którą piszą i deklamują. Nie grają w gry komputerowe, nie siedzą na fejsie, nie oglądają pornoli. Główny bohater drży ze strachu i wstydu, aby tylko nie zobaczyć nagich kolan i ramion swojej ukochanej (zaraz ją przykrywa jakimś kocem czy szalem). Internetem posługuje się tylko jeden chłopak, żeby korespondować z obiektem swojej nieszczęśliwej i odległej miłości".

No i tak samo jak Piątek, zgrzytam zębami nad Florianem i Patrycją:

" Najsmutniejszą rzeczą jest chyba ewolucja Florka Baltony i jego żony Patrycji. Na początku lat 90. licealista Florek, miłośnik filmów Jarmuscha, założył własną „kwiaciarnię rockową” i było to sympatyczne: jego prywatny biznes wnosił ożywienie do postkomunistycznej szarzyzny. Teraz Florek jest właścicielem sporej, zupełnie nie-rockowej firmy, szacownym badylarzo-kwiaciarzem – i w związku z tym zgłupiał zupełnie. Zapuścił wąsy (czemu?!) i zachwyca się wojami Mieszka I czy też Bolesława Chrobrego (czemu?!). Jak widać, szybko gdzieś nam wyparował potencjał emancypacyjny kapitalizmu. Jeszcze gorzej powiodło się jego żonie, Patrycji. Z niezależnej i odważnej dziewczyny stała się tępą, tłustą i kompletnie nijaką krową."

A co wy myślicie?